Duruşmalar yeniden başladı

Türkiye genelindeki duruşmalar 16 Haziran itibariyle yeniden görülmeye başladı.

Duruşmalar yeniden başladı

Kapaklı Gazetesi - Türkiye'de 1 Haziran itibariyle birçok normalleşme adımı hayata geçirilmiş, adliyeler ve duruşma salonlarının açılış tarihi olarak ise 15 Haziran gösterilmişti. Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, yaptığı açıklamada duruşmaların başlangıç tarihini 16 Haziran olarak belirtti.

Bu kapsamda Çerkezköy Adalet Sarayı’nda da Çerkezköy Sulh Ceza Hakimliği, 1. Asliye Hukuk Mahkemesi, 2. Asliye Hukuk Mahkemesi, Sulh Hukuk Mahkemesi, İş Mahkemesi, İcra Hukuk Mahkemesi, İcra Ceza Mahkemesi, 1. Asliye Ceza Mahkemesi, 2. Asliye Ceza Mahkemesi, 3. Asliye Ceza Mahkemesi, 4. Asliye Ceza Mahkemesi ve Sulh Ceza Hakimliği’nde davalar Salı günü itibariyle yeniden görülmeye başlandı.

HERHANGİ BİR İŞLEMİ OLMAYAN GİREMEYECEK

Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı ve COVİD-19 Bilimsel Danışma Kurulu’nun görüş ve önerileri doğrultusunda Adalet Hizmetlerinde Yeni Çalışma Esasları Kılavuzu hazırlayarak geçtiğimiz haftalarda tüm mahkemelere, başsavcılıklara ve icra müdürlüklerine göndermişti. Toplam 70 maddeyi içeren kılavuz; Genel Tedbirler (33 madde), Mahkemelere İlişkin Tedbirler (12 madde), Cumhuriyet Başsavcılıklarına İlişkin Tedbirler (8 madde), İcra Dairelerine İlişkin Tedbirler (11 madde) ve Denetim, Eğitim ve Koordinasyon Faaliyetleri (6 madde) olmak üzere 5 bölümden oluşuyor. Kılavuzda yer alan tedbirlerde adliyelere maskesi olmayan hiç kimse alınmayacak. Herhangi bir iş ve işlemi olduğunu ispat edemeyenlerin adliyeye girişine izin verilmeyecek.

MASKESİ OLMAYAN KİŞİLERE İZİN VERİLMEYECEK

Giriş kapılarında ateş ölçümü yapılarak, ateşi 38 dereceyi geçenler içeri alınmayıp sağlık kurumuna yönlendirilecek. Adliyedeki insan sirkülasyonunu kontrol altında tutmak için aynı anda 10 metrekareye bir kişi bulunacak şekilde giriş izni verilecek. Güvenlik personeli ve ön büro çalışanları, tıbbi maske ve koruyucu gözlük kullanacak. Ön bürolar mümkün olduğu ölçüde dış mekanlarda konumlandırılacak. Mahkeme ve Cumhuriyet savcılığı kalemleri, ön bürolar ve icra daireleri cam veya şeffaf bölmelerle kapatılacak, temizlikleri her gün yapılacak ve yeterli sayıda antiseptik bulundurulacak. Duruşma salonları, kalem odaları ile icra dairelerinde çalışma düzeni 4 metrekareye bir personel düşecek şekilde planlanacak. Hakimler, savcılar, avukatlar ve tüm personel maske kullanacak. Duruşmaların haftanın her gününe ve gün içine yayılmasını sağlayacak düzenlemeler yapılacak. Cumhuriyet savcılıklarına müracaatta sanık, tanık, müşteki gibi kişilerin sıra beklememesi için aralarında yeterli zaman aralığı bulundurulması sağlanacak. Duruşma, Cumhuriyet savcılıklarına müracaat, icra takibi gibi işlerde sosyal mesafe kuralları uygulanacak, en az bir metre aralıklarla zemin işaretlemesi yapılacak.

UYAP VE SEGBİS KULLANIMI YAYGINLAŞTIRILACAK

Adliye içinde ve otopsi, olay yeri inceleme, keşif ve icra gibi dışarıdaki iş ve işlemlerde hakim, Cumhuriyet savcıları ve tüm personel için önlük, maske, koruyucu gözlük ve eldiven gibi malzemeler hazır bulundurulacak. Adliyelerde merkezi havalandırma sistemleri kullanılmayacak, duruşma salonlarında dış ortam havalandırması yapılacak. Mahkeme ve icra işlemlerinde harç masrafı ve diğer ödemeler mümkün olduğunca EFT, havale gibi yöntemler ile yaptırılacak. UYAP ve SEGBİS kullanımı yaygınlaştırılacak. Yemekhaneler 1 Eylül 2020’de açılacağı için bu tarihe kadar personelin yemekleri kumanya şeklinde dağıtılacak. Çay bardağı, kaşık, çatal, tabak gibi malzemeler tek kullanımlık olacak. Her Başsavcılık, COVİD-19 tedbirlerinin sevk ve idaresi için sorumlular belirleyecek.

Güncelleme Tarihi: 16 Haziran 2020, 13:36

Kapaklı Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65