Cumartesi günleri semt pazarları kurulacak

İçişleri Bakanlığınca yayımlanan genelgeye göre, 8 ve 15 Mayıs tarihlerinde semt pazarlarının 10.00 ile 17.00 saatleri arasında açık olacağı duyuruldu.

Cumartesi günleri semt pazarları kurulacak

Kapaklı Gazetesi - İçişleri Bakanlığı, 81 il valiliğine ‘pazaryerleri’ konulu genelge gönderdi. Genelgede, 8 Mayıs ve 15 Mayıs tarihlerinde semt pazarlarının kurulmasına izin verildiği açıklandı.

Genelgeye göre; belirlenen tarihlerde 10.00 - 17.00 saatleri arasında sadece yaş sebze, meyve ile fide satışı yapan pazaryerleri açık olacak. Vatandaşların yaş sebze, meyve ve fide ihtiyaçlarını temin amacıyla ikametlerine en yakın pazaryerine gidip gelebilmelerine izin verilecek.

BU ÜRÜNLER SATILMAYACAK

Cumartesi günleri 10.00- 17.00 saatleri arasında kurulacak pazarlarda temizlik ürünleri, giyim, züccaciye, oyuncak, süs eşyası, çanta ve benzeri ürünlerin satışına ise izin verilmeyecek. Pazaryerlerinde oluşabilecek yoğunluk göz önünde tutularak valilik ve kaymakamlıkların koordinasyonunda mahalli idareler tarafından gerekli tedbirler alınacak. Bu amaçla mevcut pazaryerleri genişletilecek veya ilave pazar alanları oluşturulacak.

GİRİŞ – ÇIKIŞLAR KONTROL EDİLECEK

Pazaryerlerine kontrollü giriş, çıkışları sağlamak için belirlenen noktalar haricinde diğer tüm alanlar demir bariyer ve benzeri araç - gereç ile kapatılarak kontrolsüz giriş, çıkışlar engellenecek. Pazaryerlerinde Sağlık Bakanlığı Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberi'nde belirtildiği üzere sergi ve tezgahlar arasında en az 3 metre olacak şekilde mesafe bırakılacak. Her bir pazaryerinde gerekli kontrolleri yapmak için başta zabıta olmak üzere yeterli sayıda personel görevlendirilecek, görevlendirilen personel tarafından pazaryerlerinin içerisinde yoğunluk oluşmaması için gerekli tedbirler alınacak. Bu kapsamda içerdeki yoğunluk azaltılana kadar yeni müşteri girişine geçici olarak izin verilmeyecek.

ÜRÜNLER AMBALAJLA SATILACAK

Pazar yerlerinde ambalajsız satılan yaş sebze ve meyvelerin tüketicilerce temas edilmeden, doğrudan pazarcı esnafı tarafından hijyen koşullarına dikkat edilerek poşetlenecek ve satışı yapılacak. İlgili mahalli idare birimlerince pazaryerlerinde çöp toplama, hijyen ve dezenfeksiyon hususunda gerekli tedbirler alınacak.

PAZARCILAR YASAKLARDAN MUAF TUTULACAK

Pazar yerlerinde satış yapacak pazarcılar, ilgili meslek odası tarafından düzenlenen 'mesleki faaliyet belgesi' ile 'ticari araç görevlendirme belgesini' ibraz etmek ve güzergahla sınırlı kalmak kaydıyla cumartesi günleri sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacak. Pazaryerlerine yönelik her türlü tedbir; vali ve kaymakamlar ile belediye başkanları ve meslek odası temsilcilerinin katılımıyla planlanacak ve sahada bizzat takip edilmesi sağlanacak. Başta zabıta görevlileri ve kolluk kuvvetleri olmak üzere denetim ekiplerince bu hususa ilişkin gerekli kontrol faaliyetleri eksiksiz yerine getirilecek.

Güncelleme Tarihi: 05 Mayıs 2021, 17:54

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65