Bozdağ: Köşe muhabbetlerini bıraksınlar, birlikte mücadele edelim

Kapaklı’ya Esnaf ve Sanatkarlar Odası kurulması ile ilgili tartışmaları yanıtlayan Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ, ‘’Arkadaşlarımız köşe muhabbetlerini bıraksınlar, gelsinler Kapaklı için hep birlikte mücadele edelim. Ben Kapaklı’da esnaf odası olmasını gönülden arzu ediyorum.’’ dedi.

Bozdağ: Köşe muhabbetlerini bıraksınlar, birlikte mücadele edelim

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı’ya Esnaf ve Sanatkarlar Odası kurulması ile ilgili tartışmalar sürerken, Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Ali Bozdağ’dan açıklama geldi.

Kapaklı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi’nde gerçekleştirilen toplantıda konuşan Bozdağ, ‘’Ocak ayı yönetim kurulu toplantımızı Kapaklı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi’nde gerçekleştirdik. Bizlere bu imkanı sağlayan Kooperatif Başkanımız Hasan Dükanlı’ya teşekkür ederim. Bir süreden beri Kapaklı’da kahve köşelerinde, kafe köşelerinde, lokanta köşelerinde bir takım muhabbetler duyuyorum. Ben 20 yılı aşkın bu kurumda görev yapıyorum. Bu muhabbetleri yapan arkadaşlarımız diyorlar ki; ‘birileri gelecekmiş Kapaklı’ya şube mi açacakmış, irtibat bürosu mu açacakmış?’ Biz bir kere birileri değiliz. Bu konu üzerinde yorum yapan arkadaşıma şunu söylemek istiyorum; 81 vilayet içinde ülke ekonomisine 9. Sırada katkı sağlayan bir vilayetin Sivil Toplum Örgütlerinin temsilcisiyim. Sadece Çerkezköy değil, Tekirdağ’da da görevim bu. Bu arkadaşım önce 5362 sayılı yasa üzerinde dersine çalışsın. Çerkezköy buraya 4 kilometre, gelsin esnaf odasına çayımızı içsin.’’ dedi.

‘’KÖŞE MUHABBETLERİNİ BIRAKSINLAR’’

Kapaklı’ya oda kurulmasına yasaların müsaade etmediğini belirten Bozdağ, ‘’Ben bu arkadaşımızın ahi kültürü olduğuna inanmıyorum. Kapaklı’daki üyelerin birçoğu bizde. Türkiye genelinde bu konu 30 büyükşehirin konusu, sadece Kapaklı’nın değil. Biz bu konuda 30 büyükşehirin içinde bu yasayı delerek buradan Tekirdağ’a giden arkadaşlarımızın Çerkezköy’de işlerini görmesini sağlıyoruz. Tekirdağ’da odalarda kayıtlı olan arkadaşlarımızın ücretsiz olarak Çerkezköy Esnaf ve Sanatkarlar Odası’na kaydının getirilmesini sağladık. Benim 5362 sayılı yasaya vefa borcum var. Bu yasaya tabi olarak Kapaklı, Çerkezköy bu bölgede esnaflık yapan arkadaşlarımız bize kariyer verdi, bize ekonomi verdi, bize eğitim verdi ve protokolde yer verdi. Arkadaşlarımız köşe muhabbetlerini bıraksınlar, gelsinler Kapaklı için hep birlikte mücadele edelim. Onlar bir takım desteklerden mahrumlarsa biz onlara katkı da sağlarız. Ben Kapaklı’da esnaf odası olmasını gönülden arzu ediyorum. Bir idareci, nerede ne konuşacağını özenle seçmeli.’’ Şeklinde konuştu.

‘’BAKANLIKTAN OLUR BEKLİYORUZ’’

Şubenin kurulacağı yerle ilgili çalışmaların sürdüğünü söyleyen Ali Bozdağ, ‘’Şube yeri ile ilgili çalışma yapıyoruz. Benim gönlüm banka ve kefalet kooperatifine yakın, çarşıda merkez olan bir yere açılmasından yana. Az önce de Hasan Başkanımız ile istişare ettik. Kendisi üst kattan aşağı taşındığını ve mobilyaları ile bu binada yer olduğunu söyledi. Ben bu konu ile ilgili bina sahibi ile görüştüm. Bu konuda bakanlıktan olur bekliyoruz. ‘Ben buraya şube açıyorum’ dememle bu işler olmuyor. ‘Kapaklı’ya esnaf odamızı istiyoruz’ diyorlar ama böyle bir teklif yok. Bu yasaya, kanunlara tabii. Bu konuda taşın altına elini koymak isteyen arkadaşım varsa gelsin, hep beraber Tekirdağ’dan Ankara’ya kadar gidelim. Keşke burada Esnaf Odası olsa da biz de onlarla beraber çalışsak. Buraya Esnaf ve Sanatkarlar Kooperatifi açıldığında birçok desteğimiz oldu, aynı şekilde oda da açılırsa destekleriz.’’ dedi.

‘’BU İŞLER İKİ ÜÇ KİŞİNİN İŞİ DEĞİL’’

Oda kurulması için yerel seçimlerden önce Kapaklı Belediyesi ile irtibat kurduklarını da belirten Bozdağ, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; ‘’Belediye seçimlerinden önce Kapaklı Belediyesi’nin avukatı bizden üye sayılarını istedi. Avukat arkadaşımız ile bu konuda fikir alışverişi yaptık. Bu işler orada iki üç kişinin işi değil. Hafızam beni yanıltmıyorsa 180 küsür meslek dalımız var. Ben o akşamki fotoğrafa bakıyorum 6-7 arkadaşımız var ve hepsi emlakçı. Bunu söylerken emlakçıları yadırgamıyoruz ama hepsi Ticaret Odası’na kayıtlı. Bu konu üzerinde fikir alışverişi yapan arkadaşımın şu an esnaf odasına kaydolma şansı yok, öyle bir mesleği de yok. Şu an esnaf odası kurulsa o karşıdan bakacak, oranın üyesi de olamaz yöneticisi de olamaz.’’

‘’HİÇBİR YER HİÇBİR YERİN ARKA BAHÇESİ DEĞİL’’

Son olarak Kapaklı Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifi Başkanı Hasan Dükanlı da konuyla ilgili söz alarak; ‘’Ben bu kooperatifin kurucusu başkanı olarak zamanında oda kurulması için çok uğraştım. Kanunun bu konuda kararı kesin, büyükşehirlerde yeni esnaf odası kurulmasına müsaade etmiyor. Hatta Mustafa Yel başta olmak üzere diğer vekillerimize de bu konuyu ilettik. Biz de istiyoruz burada oda açılmasını, bu odayı kurmak için her yolu denedik fakat olmadı. Her mesleğin kendi odası olabilir fakat bunun için de 501 imza isteniyor. Kapaklı’da 501 imza verecek ne kahve var, ne bakkal var, ne lokanta var. Burada 501 imza ile kurulacak tek oda şoförler odası. Burası ayrı bir ilçe oldu ama Çerkezköy ile Kapaklı’nın iki kardeş olduğunu kimse inkar edemez. Biz Çerkezköy’e nasıl geliriz bunu düşünmeliyiz. Burada 81 ilden vatandaşı kucaklıyoruz, hiçbir yer hiçbir yerin arka bahçesi değil.’’ Açıklamasında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 17 Şubat 2020, 19:11

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3