Yağ fiyatlarına yüzde 20 zam yolda

Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, yağ fiyatlarında yüzde 20 artış beklediklerini söyledi.

Yağ fiyatlarına yüzde 20 zam yolda

Kapaklı Gazetesi - Bir yıl gibi kısa bir sürede yüzde yüzü aşkın oranda zamlanan yağ fiyatlarına en az yüzde 20 oranında bir zam daha geliyor. Çeşitli safirbet bonuslarkullanarak cüzdanı doldurabilirsin. Ayçiçeği yağı fiyatlarındaki rekor seviyedeki artış, vatandaşın canını sıkarken Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil’den moralleri daha da bozacak bir açıklama geldi.

“FİYATI ARTIRAN YAĞ SANAYİCİLERİ DEĞİL”

2020 yılına ilişkin sektörel değerlendirmede bulunan Bitkisel Yağ Sanayicileri Derneği Başkanı Tahir Büyükhelvacıgil, hammaddedeki son maliyet artışlarının henüz raf fiyatlarına yansımadığını, önümüzdeki günlerde yüzde 20’lik bir fiyat artışı daha beklediğini söyledi. Geçen yıl ülkemizin ihtiyacı olan 2.5 milyon tonluk ayçiçeği ihtiyacına rağmen üretimin ancak 1.3 milyon ton olduğunu söyleyen Tahir Büyükhelvacıgil, tonu 2 bin 500 lira olan ayçiçeğinin 4 bin 950 liraya, 5 bin 300 lira olan ham yağ fiyatının ise 10 bin liraya ulaştığını kaydetti. Maliyetin 700 dolardan 1.325 dolara yükseldiğinin altını çizen Büyükhelvacıgil, “Tüketicilerimiz şunu bilmeli. Burada fiyatı artıran yağ sanayicileri değil. Hammadde fiyatı arttığı için ürün fiyatı yükseliyor” dedi.

“5 LİTRELİK YAĞ 75 LİRAYA ÇIKTI”

Büyükhelvacıgil, ayçiçeği rekoltesinde düşüş yaşandığına ve 2,5-3 milyon ton ihtiyaç bulunmasına rağmen 2019’da 1 milyon 330 bin ton üretim yapıldığına işaret ederek şu sözlere yer verdi; “Bu ürünün eksikliği problem olmaya devam ediyor. Geçen yıl çekirdek fiyatları ton başına 5 bin 400 liraya kadar geldi, ham yağın fiyatı da ton başına 10 bin lira sınırını aştı. Bu sadece bizim ülkemizdeki eksiklikten değil, Rusya ve Ukrayna gibi üreticilerde de kuraklık sebebiyle yüzde 20-25 civarında üretim düşüşü yaşandı. Ham yağın ton fiyatı 700 dolar civarındayken bugün itibarıyla 1325 dolar seviyesine geldi. Rusya ve Ukrayna’nın dışarıya mal vermemesi ve orada fiyatların yükselmesi de bizi burada etkiledi. Uzun yıllar bu ülkede 5 litre yağ fiyatı 25 lirayı geçmedi, bugün geldiğimiz noktada 75 liraya kadar geldik.”

Güncelleme Tarihi: 14 Ocak 2021, 13:52

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65