Aygun: Türk bayrağı asmayan müdürlere ceza verilmeli

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Eğitim-İş Sendikası Süleymanpaşa İlçe Temsilcisi Barış Özer’e verilen kınama cezasına tepki gösterdi.

Aygun: Türk bayrağı asmayan müdürlere ceza verilmeli

Kapaklı Gazetesi - CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin (TBMM) açılışının 100. yıldönümü nedeniyle 21 Nisan 2020 tarihinden itibaren tüm resmi ve özel okul kurumlarda Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asılması emrine uymayan okul müdürlerini sosyal medya hesabından uyaran Türkçe Öğretmeni Barış Özer’e kınama cezası verilmesine tepki gösterdi. En güncel için sayfamıza bir göz at.

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuyu tekrar incelemesini isteyen Aygun, “Okullara Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri astıran öğretmen değil asmayan müdürlere kınama cezası verilmelidir” diye konuştu.

‘’GEREĞİNİN YAPILMASINI İSTEMİŞTİR’’

Aygun, bu konuda 12 Haziran 2020’de Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi verdiğini anımsattı. Eğitim İş Sendikası Süleymanpaşa İl Temsilcilik Başkanı ve Türkçe Öğretmeni Barış Özer’in, 22 Nisan 2020 saat 13.30 itibarıyla 8 okulda Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asılmadığını tespit ettiğini kaydeden Aygun, şöyle devam etti: “Özer, kendi sosyal medya hesabından bu duruma tepki göstererek, gereğinin yapılmasını istemiştir. Çünkü Valilik emri, 1 gün boyunca savsaklanmıştır. Türkçe Öğretmeni Barış Özer’in yazısı sonrasında harekete geçen Valilik, ilgili okul müdürlerini uyararak, 22 Nisan 2020 saat 14.30’da tüm okullarda Türk Bayrağı ve Atatürk posteri asılmasını sağlamıştır. Vali, gereğinin yapılmasını sağladığı için konuyu haberleştiren Tekirdağ’ın basın mensupları tarafından tebrik edilmiştir.”

''OKUL MÜDÜRLERİ NİYE GECİKTİRDİ?''

Daha sonra okul müdürlerinin kendi kusurlarını örtbas ederek Öğretmen Barış Özer’ı günah keçisi ilan etmek üzere harekete geçtiğini ve CİMER’e “kendilerine iftira edildiği” şikâyetinde bulunduklarını aktaran Aygun, “Bu şikâyet sonrası maalesef Öğretmen Barış Özer hakkında soruşturma başlatılarak kınama cezası verilmiştir. Daha sonra bu ceza, uyarı cezasına çevrilmiştir. Biz bu haksızlığı kabul etmiyoruz” diye tepki gösterdi.

BAKAN SELÇUK’TAN AYGUN’UN SORU ÖNERGESİNE YANIT

Aygun, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un konuya ilişkin soru önergesine yanıt verdiğini bildirdi. Bakan Selçuk’un Öğretmen Barış Özer’e değil, Türk Bayrağı asmayan okul müdürlerine sahip çıktığını söyleyen Aygun, şu yanıtın verildiğini açıkladı: “Tekirdağ Valiliğince, il genelinde tüm okul ve kurumların Ulusal ve Resmi Bayramlar ile Mahalli Kurtuluş Günleri ve Tarihi Günlerde Yapılacak Tören ve Kutlamalar Yönetmeliğinin 2. ve 5. maddesi gereği; ulusal bayramlarda, resmi bayramlar ve tarihi günler ile haftalarda Türk Bayrağı ve Atatürk posterini astıkları, okullara Türk Bayrağı ve Atatürk Posteri asılması Valilikten gelen uyarı sonucu değil, Yönetmeliğin verdiği görev gereğince yapıldığı belirtilmektir“ Bu yanıta tepki gösteren Aygun, “Biz Atatürk’ün yolundan giden, Türk Bayrağına ve Atatürk’e sahip çıkan öğretmenin yanındayız. Kendi suçlarını örtbas etmenin telaşına giden okul müdürlerinin Türk Bayrağı ve Atatürk Posterini asma konusundaki ağırdan alma tavırlarının geçiştirilmemesini talep ediyoruz” dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Kasım 2020, 17:17

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65