107 yıllık tarihi mescit restore ediliyor

1914 yılında İstasyon Mahallesi’nde yapılan ve bakımsızlık nedeniyle harabeye dönen tarihi Celal Bey Mescidi, Çerkezköy Belediyesi tarafından restore ediliyor.

107 yıllık tarihi mescit restore ediliyor

Kapaklı Gazetesi - Çerkezköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü ekipleri, İstasyon Mahallesi'nde bulunan tarihi Celal Bey Mescidi’nin restore edilerek yeniden ibadete açılabilmesi için çalışmalara başladı.

Çalışmaları yerinde inceleyen Çerkezköy Belediye Başkanı Vahap Akay, “Burası Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ait bir alan. Celal Bey Mescidi’nin restorasyonu için 2014 yılından beri talebimizi Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne ilettik. Fakat bir netice alamadık. Daha sonra yer tahsisi için talepte bulunduk. Yaklaşık 8 ay önce Vakıflar Genel Müdürlüğü’yle restorasyon çalışması yapmak üzere protokol yaptık. İhale ve yer tesliminin ardından çalışmalara başladık.” dedi.

“KENTİMİZİN EN ESKİ YAPILARINDAN BİRİ”

Celal Bey Mescidi’nin Çerkezköy’ün en eski yapılarından biri olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Akay, “1914 yılından bu yana mescit olarak kullanılan, fakat zamanla harabeye dönen 60 metrekare alana sahip Celal Bey Mescidi’ni restore ederek yeniden ibadete açacak olmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Mescidimizin restorasyonu, Belediyemiz bütçesinden karşılanmaktadır.” açıklamalarında bulundu.

“ÇALIŞMALAR DEVAM EDİYOR”

Restorasyon çalışmalarına ilk olarak yangından zarar gören çatı ve diğer kısımların sökümü ile başlanıldığını belirten Başkan Akay, “Daha sonra mescidimiz, içerisinde bulunan atıklar toplandı. Mescidin duvarlarında bulunan sıva ve boya katmanları temizlendi. Çalışmalar titizlikle devam ediyor. Tarihi Celal Bey Mescidimiz, aslına uygun şekilde restore edilerek en kısa zamanda tekrar ibadete açılacak.” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2021, 19:38

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65