Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi’nde gerçekleştirilen 6 Şubat Anma Programı'na; Tekirdağ Valisi Recep Soytürk, Tekirdağ Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mümin Şahin, Vali Yardımcısı Asalet Karabulut, Süleymanpaşa Kaymakamı Mustafa Güler, AFAD Müdürü Tezcan Buçan, kurum müdürleri, AFAD personeli ve AFAD gönüllüleri katıldı.

ÇALIŞMALAR HAKKINDA BİLGİ VERİLDİ

Program saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşımızın okunmasının ardından Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığının hazırlamış olduğu kısa filmin izlenmesiyle başladı. Daha sonra AFAD Müdürü Tezcan Buçan bir konuşma yaparak yaşanan deprem ve depremin ardından gerçekleştirilen arama-kurtarma, yardım ve destek çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

“ÜSTESİNDEN GELİNMEYECEK HİÇBİR ŞEY YOK”

CHP İlçe Örgütü, vatandaşlara arsa satışı ve belediye borçlarını anlattı CHP İlçe Örgütü, vatandaşlara arsa satışı ve belediye borçlarını anlattı

Sonrasında konuşan Vali Soytürk, "Bildiğiniz üzere bundan önceki görev yerim Kilis'ti. Bundan tam bir yıl önce 4.17'de uyandık. Depremin ardından sahadaydık. Belediye Başkanımız da oradaydı, il başkanlarımız da oradaydı, kurum müdürlerimiz de oradaydı, herkes sahadaydı. Şunu gördük birlikte olunca üstesinden gelinmeyecek hiçbir şey yok” dedi.

“ÇOK ŞÜKÜR YARALARIMIZI SARIYORUZ”

Soytürk, “1. günün sonunda İçişleri Bakan Yardımcımız arayarak Islahiye'de durumun kötü olduğunu oraya günde 100 bin yemek gönderme talimatını verdi. Biliyorsunuz Kilis'te Suriye'den kaçıp Türkiye'ye sığınanlarla ilgili sivil toplum örgütlerinin mutfakları vardı. Müftülüğün, Kızılay'ın, IHH'nın diğer sivil toplum örgütlerinin mutfaklarını kullanarak Islahiye'ye ve Kırıkhan'a günde 100 bin yemek gönderdik 1 haftada. Biz depremzedeyiz ama yakın illerdeki yerlere yemek gönderme şansımız oldu. Jandarmamız, askerimiz, polisimiz kurumlardaki herkes olağanüstü çalıştılar. Hepsinden Allah razı olsun. Koordinasyonla yaralarımızı sardık, normale döndük. Deprem zamanı hakikaten herkeste olağanüstü bir işbirliği, olağanüstü bir gayret vardı. Sivil toplum örgütlerinde, kurumlarda, herkeste olağanüstü bir gayret vardı. Şunu gördüm, hakikaten necip bir milletiz. Türkiye'nin her yanından yardımlar geldi. Herkeste bir gayret vardı, çok şükür yaralarımızı sarıyoruz” diye konuştu.

“TEKİRDAĞ'DA DA BUNUN HAZIRLIKLARINI YAPMAMIZ LAZIM”

Temellerini atılan konutların Kilis'te bitmek üzere olduğunu anahtar teslim yapılma düzeyine geldiğini söyleyen Vali Soytürk, “Köylerdeki konutlar bitmek üzere, en önemlisi hayat normale dönüyor. İnsanlar işlerinde çalışıyorlar, gayret ediyorlar. Bizde bu sürecin bir parçası olarak yaklaşık 7 ay orada çalıştık. Allah bir daha böyle bir deprem yaşatmasın ama buradan çıkarılacak dersler var. Tekirdağ'da da bunun hazırlıklarını yapmamız lazım. AFAD'la o çalışmaları yapıyoruz, büyükşehir belediyemiz toplanma yerleri ile ilgili altyapı çalışmalarını yapıyor ama en önemlisi depreme dayanıklı olmayan binalarla ilgili yapılacak olan çalışmalar. Bunlardan bir kısmı bundan yaklaşık 10 yıl önce başlamış. Sayın İçişleri Bakanımız burada Vali iken okulların deprem yönetmeliğine uygun olup olmadığıyla ilgili bir çalışma yaptırmış. Uygun olmayanlar yıkılmış ve şimdi biz Allah nasip ederse depremden dolayı yıkılmış olan hiçbir okul kalmayacak ki ihalesi yapılmamış olsun. Birçok okulun ihalesini yaptık. Yakın bir tarihte de geri kalanların tamamını yapmış olacağız, yer teslimini yapmış olacağız ve en geç 1, 1 buçuk yıl içerisinde bu okulları eğitime, öğretime açmış olacağız. Depremi yaşamış birisi olarak bütün tedbirleri alma ve bu konuda gayret gösterme, birlikte çalışma vurgusu yaparak tekrar böyle bir depremin yaşanmaması temennisiyle hepinize saygılar sunuyorum" dedi.

167 GÖNÜLLÜYE KİMLİKLERİ VERİLDİ

Vali Soytürk'ün konuşmasının ardından 2023 yılında eğitimler alarak Destek AFAD Gönüllüsü olmaya haz kazanan 167 gönüllüye kimlikleri, Vali Soytürk ve protokol üyeleri tarafından verildi. İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından hazırlanan fotoğraf sergisinin Vali Soytürk ve protokol üyeleri tarafından gezilmesinin ardından program sona erdi.