CHP Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr. Candan Yüceer’in tarım ve hayvancılık projeleri hakkında yaptığı açıklama ise şu şekilde; Tekirdağ’ın tarım ve hayvancılık alanında Türkiye’deki şehirler içinde önemli bir noktada durduğundan hareketle modern ve sürdürülebilir çalışmalar göz önüne alınarak hazırlanan projeler arasında Meyve ve Sebze Bölge Hali, Kapalı Pazar Alanları, Süleymanpaşa Organik Kiraz Bahçesi Projesi, Hayrabolu Şalgamlı Tarım Müzesi ve Açık Hava Parkı Sergi Alanı, Tarım Akademisi, Tohum Desteği, Şarköy Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Parkı ve Örnek Uygulama Alanı, Yem Desteği, Et ve Süt Ürünleri ve Satış Noktaları bulunuyor.

MEYVE VE SEBZE BÖLGE HALİ İLE BÖLGE EKONOMİSİNE CANLILIK KATILACAK

Trakya Bölgesine hizmet verecek olan Meyve ve Sebze Bölge Hali, yerel esnaf odaları ile işbirliği içerisinde yapılacak. Hal hem bölge ekonomisini güçlendirecek hem de vatandaşlara taze ve sağlıklı ürünler sunulmasını sağlayacak. Çiftçiler ve tüketiciler için büyük faydalar sağlayacak Bölge Hali ile Trakya Bölgesinin tarımsal potansiyeli en üst seviyede değerlendirilecek ve bölge ekonomisine canlılık sağlanacak

VATANDAŞLAR HİJYENİK VE GÜVENLİ BİR ALANDA ALIŞVERİŞ YAPACAKLAR

Saray, Muratlı ve Ergene ilçelerinde inşa edilecek olan Kapalı Pazar Alanları ile vatandaşların hijyenik ve güvenli bir ortamda alışveriş yapmaları sağlanarak Pazar faaliyetleri düzenlenecek. Modern tesisler donatılacak olan kapalı Pazar alanları hem esnaf ve alışveriş yapan vatandaşların ihtiyaçlarını karşılayacak hem de ticaret ve ekonominin güçlenmesine katkı sağlayacak.

TEKİRDAĞ’IN ÖZÜNÜ YANSITACAK BİR PROJE HAYATA GEÇECEK

Süleymanpaşa Organik Kiraz Bahçesi olacak. Tekirdağ’da yetişen en önemli tarımsal ürünlerden biri olan ve Tekirdağ’ın simgesi haline gelen kirazlardan oluşacak olan Organik Kiraz Bahçesi, vatandaşlara doğanın içinde yürüyüş yapma, taptaze organik kirazları dalından toplama deneyimi sunacak.

BÖLGENİN TARIMSAL MİRASI MÜZEYE DÖNÜŞÜYOR

Mandalı: 600 tane oy lehimize dönüyor Mandalı: 600 tane oy lehimize dönüyor

Tekirdağ’ın özellikle tarım ve hayvancılık alanında önde gelen ilçelerinden biri olan Hayrabolu’da kurulacak olan Hayrabolu Şalgamlı Tarım Müzesi ve Açık Hava Parkı Sergi Alanı, bölgenin tarımsal mirasını koruyarak, yerel tarımın tarihini ve önemini vurgulayan bir proje olacak. Müzede ziyaretçilere tarımın gelişimi ve geçmişten günümüze tarım teknikleri anlatılacak. Ayrıca açık hava parkında çeşitli tarım aletleri ve tarım ürünleri sergilenerek, ziyaretçilerin interaktif bir deneyim yaşamaları sağlanacak.

ASMA BAHÇELERİ TEKİRDAĞ’A ÇOK YAKIŞACAK

Şarköy Bağcılık ve Gastronomi Rotası ve Asma Bahçeleri Parkı turizmde bağcılık ve Gastronomi rotasıyla bölgenin zengin bağcılık geleneğini, eşsiz lezzetlerini ve turizm potansiyelini arttırmayı hedeflen projenin rotasında bağcılıkla ilgili tesisler, şarap imalathaneleri, yerel restoranlar ve gastronomi merkezleri bulunacak. Ayrıca ziyaretçilerin Asma Bahçeleri Parkı’nda aileleriyle birlikte üzüm toplayarak eşsiz bir deneyim yaşayacaklar.

Yine Şarköy’de kurulacak olan Şarköy Tıbbi ve Aromatik Bitkiler Parkı ve Örnek Uygulama Alanı da aromatik bitkilerin yetiştiği örnek bahçeleri, bilgilendirme panoları ve uygulamalı eğitim alanlarıyla yerel bitki çeşitliliğini koruyarak sağlık ve tarım alanlarında bilinçlendirme ve eğitim olanağı sunacak.

TARIM AKADEMİSİ İLE ÇİFTÇİLER VE ESNAF DESTEKLENECEK

Esnafı korumak ve Çiftçileri desteklemek amacıyla hayata geçirilecek olan Tarım Akademisi bünyesinde geleneksel tarım tekniklerinin yanı sıra teknoloji araştırma ve geliştirme teknikleri ile fon başvuru danışmanlık desteği de sunulacak. Bunların yanı sıra Tekirdağ’a özgü tarım ve bahçe ürünlerinin marka değerini arttırmaya yönelik çalışmalar yapılacak.

ÇİFTÇİLERİN YEREL TOHUM KAYNAKLARINA ERİŞİMİ GÜVENCE ALTINA ALINACAK

Yerel tarım ürünlerinin korunmasına ve çoğaltılmasına büyük olanak sağlayacak olan Tohum Desteği Projesi ile çiftçiler yerel tohum kaynaklarına güvenceli bir şekilde erişim sağlayacak ve bölgede tarımın güçlenmesine katkı sağlanacak. Aynı zamanda tohum desteği ile iklim değişikliğine adaptasyon çalışmaları için de önemli bir kaynak oluşturulmuş olacak. Sunulacak olan yem desteği ile de ilçelerde hayvancılık faaliyetlerinin sürdürülebilir olması için sığır süt yemi ve kuzu besi yemi desteği de sağlanacak.

TARIM VE HAYVANCILIK HALK MASASI KURULACAK

Yeni dönemde kurulacak Tarım ve Hayvancılık Halk Masaları ile çiftçilerin ve hayvancılıkla uğraşan vatandaşların ihtiyaçları doğrudan dinlenerek çözüm odaklı yaklaşımlar geliştirilecek. Tarım ve hayvancılık alanında danışmanlık, bilgilendirme ve destek sağlayacak olan halk masaları kapsamında aynı zamanda çiftçilerin sorunlarını çözmek ve ihtiyaçlarına uygun politikalar geliştirmek için platform kurulacak.

Tekirdağlı Vatandaşlar Uygun Fiyata Kaliteli Et ve Süt Ürünlerine Ulaşacaklar Türkiye’nin içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar vatandaşların kaliteli ve sağlıklı gıdaya ulaşmasını her geçen gün zorlaştırırken Candan Yüceer, yeni dönemde açacağı Et ve Süt Ürünleri Üretimi ve Satış Noktaları ile vatandaşı uygun fiyatla, kaliteli gıda ile buluşturacak.