Yaşlı nüfus son 5 yılda %21,9 arttı

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü nedeniyle bir bilgi notu yayımladı.

Yaşlı nüfus son 5 yılda %21,9 arttı

Kapaklı Gazetesi - 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla bilgi notu yayımlayan Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, ülkemizde son 5 yılda yaşlı nüfusunun %21,9 artarak 7 milyon 550 bin 727 kişiye ulaştığını açıkladı.

Yayımlanan notta şu bilgilere yer verildi; ‘’Yaşadığımız yüzyılda çevre şartları, bilim ve teknolojideki gelişmeler, eğitim düzeyinin yükselmesi, dengeli ve yeterli beslenmenin sağlanması, barınma koşullarının düzelmesi, hijyen, sağlık hizmetlerinin ulaşılabilirliğinin artması, sağlıklı yaşam alışkanlıklarının kazanılması bireylerin yaşam süresini ve kalitesini olumlu yönde etkilemektedir. Bu durum yaşlı nüfus artışına ve toplumlarda yaşlanmaya yol açmaktadır. 2019 yılı TUİK verilerine göre, Türkiye’de 65 ve daha yukarı yaştaki nüfus sayımız 5 yılda % 21,9 artarak, 7 milyon 550 bin 727 kişiye ulaşmış olup 2019 itibarıyla yaşlı nüfusun toplam nüfus içindeki oranı % 9,1’ e yükselmiştir.

‘’SAĞLIK HİZMETLERİNE OLAN TALEP ARTTI’’

Ülkemizin nüfusu arttıkça ve yaşam süresi uzadıkça sağlık hizmetlerine olan talep de artmaktadır. Artan bu talebi karşılamak için ülkemizde kalıcı ve uygulanabilir politikalar geliştirmeyi amaçlayan Bakanlığımız, paydaş kamu kurum ve kuruluşları, akademisyenler ve sivil toplum kuruluşlarının katkıları ile sağlıklı yaşlanmaya dair yenilikçi uygulama ve politikaların oluşturulması amaçlanmakta ve bu doğrultuda sağlıklı yaşlanma konusunda farkındalık materyalleri hazırlanmaktadır.

BU YILIN TEMASI ‘YAŞLILIKTA BAĞIŞIKLAMA’

Bu kapsamda her yıl düzenlenen 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü kapsamında her yıl düzenli olarak toplum ve sağlık çalışanları için eğitim ve farkındalık toplantıları düzenlenmekte ve bir tema belirlenmektedir. Bu yılın teması “yaşlılıkta bağışıklama”dır. Bu amaçla yaşlılık döneminde bağışıklama konusunda kısa bir bilgilendirme yapmak ve toplumda farkındalık oluşturmak istiyoruz.

65 yaşından ileri yaştaki kişiler, enfeksiyon hastalıklarına karşı çocuklar/bebekler kadar duyarlıdır. Yaşlılar grip olduklarında hastalığı daha ağır geçirebilirler. Sinüzit, orta kulak iltihabı ve çok basit bir mikroorganizma sonucunda grip bir anda zatürre hastalığına dönüşebilir ve hayati risk taşıyabilir. Yaşlılarımızı aşısı olan enfeksiyon hastalıklarından korunmak için en önemli korunma yöntemi aşılamadır.

‘’YAŞLILARDA HİPERTANSİYON SIK GÖRÜLMEKTE’’

Aynı zamanda yaşlılarımızda hipertansiyon, astım, KOAH, diyabet hastalıkları da sık görülmektedir. Astım veya KOAH teşhisi olan yaşlılarda grip geçirilmesi ile hastalığında alevlenmeler görülebilir. Hipertansiyon veya diyabet tedavisi alan yaşlı bireylerde griple birlikte kan basıncında veya kan şekerinde ani yükselmeler gözlemlenir. Böbrek hastalığı olan yaşlılarda hastalık seyri kötüleşebilir. Tüm bu hastalıklar nedeniyle yaşlı birey hastaneye yatmak zorunda kalabilir. 65 yaşından ileri olan kişiler aile hekimi, dahiliye doktoru veya enfeksiyon uzmanından kendileri için uygun aşıları öğrenmeli ve aşılarını tamamlamalıdır.

‘’EN ÇOK ÖLÜME NEDEN OLAN HASTALIK ZATÜRRE’’

Yaşlıların aşısını yaptırması gereken ve en çok ölüme neden olan hastalık zatürredir. Bu nedenle, zatürre mikrobuna karşı pnömokok aşısının mutlaka yaptırılması gerekir. Bazı zatürre aşıları 5 yılda bir, bazı zatürre aşıları ise daha uzun süre aralıklarla yapılmaktadır. 65 yaşından ileri olan herkesin, senede bir kere, kış gelmeden ideal olarak Eylül - Kasım aylarında grip aşısı olması gerekir.’’

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2020, 15:50

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65