Kış aylarında arıların yeteri kadar beslenememesi güçlü koloni oluşturmasını engellemekte, güçlü koloni ile bal sezonuna giremeyen arıcılar da olması gereken miktarda bal üretimi yapamamaktadır. Bu yüzden arı yetiştiricilerinin arı yemini kullanması gerekmektedir. Bu noktadan hareket eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanlığı tarafından uygulamaya konulan Arı Keki Desteği Projesi kapsamında Süleymanpaşa’da arı yetiştiricilerine arı keki dağıtımı yapıldı.

Arı keki dağıtım töreninde konuşan Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Fatih Bakanoğulları, projenin kapsamı ve Süleymanpaşa’da gerçekleştirilen çalışmalar ile ilgili bilgi paylaşımında bulundu.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı 2015-2020 yılları arasında “Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi” uygulamış ve proje kapsamında 22.293 adet kovan dağıtımı ile 980 arı yetiştiricimiz desteklenmiştir. Burada desteklenen üreticiler, arıcılığa yeni başlayan ya da işletme olmak için desteklenen üreticilerdir.

SÜLEYMANPAŞALI 151 ÜRETİCİYE 27.180 KG ARI KEKİ DAĞITIMI YAPILDI

Geçen yıl uygulamaya başlanan Arı Keki Desteği Projesi kapsamında Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliği, Muratlı Bal Üreticileri Birliği ve Malkara-Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliğine üye olan, 508 üreticiye 91.440 kg arı keki dağıtımı gerçekleştirildi.

Bu yıl ise proje kapsamında İl genelinde 611 kişiye 109.980 kg arı keki dağıtımı yapılacak. Süleymanpaşa’da gerçekleştirilen programda Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliğine ve Malkara Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliğine üye 151 kişiye 27.180 kg arı keki dağıtımı yapıldı.

“BÜYÜKŞEHİR OLARAK HER ZAMAN ÜRETİCİLERİMİZİN YANINDAYIZ”

Başkan Yüceer: Ödenmiş büyük bedeller yarınlarımızın güvencesidir Başkan Yüceer: Ödenmiş büyük bedeller yarınlarımızın güvencesidir

Üreticilerin her zaman destekçisi olduklarının altını çizen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Ülkemizde artan maliyetlerden arı yetiştiricilerimiz de olumsuz etkilenmiştir. Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projemiz kapsamında 2015-2020 yılları arasında 22.293 adet çift katlı arı kovanı 1.148 arı yetiştiricisine dağıtılmıştır. Arı Keki Desteği Projemiz kapsamında 2023 yılında 508 üreticimize 91.440 kg arı keki dağıtımı gerçekleşmiştir. Yılsonuna kadar proje kapsamında İl genelinde 611 kişiye 109.980 kg arı keki dağıtımı yapılmış olacak. Süleymanpaşa’da gerçekleştirilen programda Tekirdağ İli Arı Yetiştiricileri Birliğine ve Malkara Süleymanpaşa Bal Üreticileri Birliğine üye 151 kişiye 27.180 kg arı keki dağıtımı yapıldı. Arıcılık konusunda uygulamaya koyduğumuz projeler, arıcılık faaliyetlerinin geliştirilmesine, üreticilerimizin ek gelir imkânı elde edebilmelerine ve polinasyon yoluyla tarımsal üretimde verimlilik artışına katkı sağlamaktadır. Tarım ve hayvancılığa artı değer kazandırmak ve üreticilerimizin zorlukları aşmalarına yardımcı olmak için bundan sonra da çalışmaya ve üreticilerimizin yanında olmaya devam edeceğiz.” dedi.

Konuşmaların ardından Hayrabolu’da faaliyet gösteren arı üreticilerine arı keki dağıtımı gerçekleştirildi. Programa Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun da katıldı ve desteğin tüm üreticilere hayırlı olması temennisinde bulundu.

Editör: Berke ÖZEN