Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yeni bir kapanma gündemde yok

Koronavirüs tedbirleriyle ilgili soruları yanıtlayan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Yeni bir kapanma gündemde yok.” dedi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Yeni bir kapanma gündemde yok

Kapaklı Gazetesi - Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, kabine toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. Türkiye'de delta varyantı yoğunluğunun yüzde 90'ı geçtiğini belirten Bakan Koca, "Yeni bir kapanma gündemde yok" dedi.

"DELTA VARYANTI YÜZDE 90'I GEÇTİ, DELTA PLUS DA GİDEREK ARTIYOR"

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, yeni kararların alındığı toplantının ardından salgın süreciyle ilgili merak edilenleri yanıtladı. Özellikle delta varyantına karşı artış uyarısında bulunan Bakan Koca, ''Şu an için Türkiye'de delta varyantı yüzde 90'ı geçti. Delta Plus da giderek artıyor. Şu an yüksek oranda değil ama hızlı şekilde artıyor. Bu, varyant değişikliğinin toplumdaki bulaşıcılığın daha yoğunlaştığı anlamına geliyor. Daha önce 1,5 metre ile sağlanan koruma, şimdi ancak 2 metre ile korunabilir durumda. Salgını gündemimizden çıkarmalıyız ama tedbirlere uymalıyız. Tedbirlerle birlikte hayata devam etmeliyiz." dedi.

“BIONTECH İÇİN 3. DOZ ZORUNLULUĞU BULUNMUYOR”

2. doz Sinovac olanlar için 3. dozun gerekli olduğunu söyleyen Koca, BioNTech içinse henüz 3. doz zorunluluğu olmadığını belirterek, "İlk 2 dozu inaktifse 3. doz gerekiyor. Çünkü 4 ile 6 aydan sonra koruyuculuğun düştüğünü görüyoruz. Eğer yaşlı veya ek hastalığı varsa düşüş daha da belirgin. BioNTech için şu an 3. doza gerek yok. Ama 7-8 ay sonra koruyuculuğun azaldığını İsrail'den biliyoruz. Önümüzdeki süreçte, takiple ne zaman gerekip gerekmediğini söylemiş olacağız." dedi.

“YENİ BİR KAPANMA GÜNDEMDE DEĞİL”

6 Eylül’de açılacak okullar öncesi gündemde olan kapanma konusunu da açıklığa kavuşturan Bakan Koca, yeni bir kapanmayı gündeme almadıklarını söyledi.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 15:49

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65