Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

Bakan Koca aşı müjdesini Kapaklı’dan verdi

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19 aşı çalışmalarının yapıldığı Koçak Farma adlı ilaç firmasında incelemeler yaptı.

Bakan Koca aşı müjdesini Kapaklı’dan verdi

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı'ya sürpriz bir ziyarette bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19 aşı çalışmalarının yapıldığı Koçak Farma adlı ilaç firmasında incelemeler yaptı. İncelemelerin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile video konferans aracılığı ile görüşen Bakan Koca, "İnsan çalışması safhasına gelmiş olduğunu müjdelemek istiyorum" dedi.

Aşıda insan deney safhasına geçildiğini söyleyen Bakan Koca, "Bir müjdeyi sizlerle paylaşmak istiyorum. Özellikle Kovid-19 ile ilgili Türkiye'de 13 aşı çalışmasının yapıldığını biliyorsunuz. Bu aşılardan bir tanesi de Erciyes Üniversitesi ve Bakanlığımız tarafından desteklenen Aykut Özdarendeli Hocamızın aylardır üzerinde çalıştığı bir aşının dün hayvan çalışması başarıyla tamamlandı. Preklinik çalışması bu şekilde bitmiş oldu. İnsan çalışması safhasına gelmiş olduğunu müjdelemek istiyorum" ifadelerini kullandı.

‘’ÜÇ TANE AŞININ İNSAN DENEYİ 10 GÜNE TAMAMLANACAK’’

Üçüncü inaktif aşı çalışmasının da tamamlandığının bilgisini aktaran Koca, şunları kaydetti: "Bildiğiniz gibi Ankara Üniversitesinde Hakan Hoca'nın adenovirüs çalışması söz konusu. Onunla ilgili de TÜSEB'e, Bakanlığımıza klinik çalışmalar için müracaat ettiler. O çalışmayı da destekleme kararı verdik. Beşinci aşı olarak Selçuk Üniversitesinde Osman Hoca'nın Mustafa Hoca ile geliştirdiği aşının da çalışmaları devam ediyor. O çalışmayı da erken dönemde yine sonuçları çıktığında başarıyla tamamlandığında desteklemiş olacağız. Özetle, üç tane aşının insan deneyi faz çalışmasına önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde geçmiş olacağız."

‘’MİLLETİMİZ ADINA ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM’’

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise aşı üzerinde çalışan ekibi tebrik ederek, şunları söyledi: "Tebrik ediyoruz, bütün arkadaşlarıma şahsım, milletim adına şükranlarımı özellikle ifade etmek istiyorum. Temennim odur ki hemen kısa zamanda bunları üretime sokar, bu üretimle beraber insana da aşıyı yapma sürecini başlatırız. Bundan böyle de hastalarımızın sayısını ciddi manada düşürür ve şifa kaynağı olacağına inandığımız bu aşılarla da geleceğimizi teminat altına almış oluruz"

Bakan Koca daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan'a üç aşının enjektöre çekilmiş halini göstererek, aşıları pazartesi günü gerçekleştirilecek Cumhurbaşkanlığı Kabinesi'nde takdim edeceğini söyledi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Sağlık Bakanı Koca'yı dinledikten sonra "Hayırlı olsun inşallah." dedi.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2020, 12:10

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3