“2020’de demiryolundaki kazaların yüzde 56’sı hemzemin geçitlerde yaşandı”

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Raporunu inceleyerek, son iki yılda hemzemin geçitlerde kaza oranının büyük oranda arttığını ortaya koydu.

“2020’de demiryolundaki kazaların yüzde 56’sı hemzemin geçitlerde yaşandı”

Kapaklı Gazetesi - 2019 yılında demiryollarındaki 33 ciddi kazadan 12’sinin hemzemin geçitlerde meydana geldiğini belirten CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “2020 yılında demiryolunda gerçekleşen kazaların yüzde 56’sı hemzemin geçitlerde yaşanmıştır. 2020 yılında 21 vatandaşımız yaşamını yitirmiştir.” dedi.

Geçtiğimiz aylarda Ergene ilçesindeki hemzemin geçitte yaşanan feci kaza, tüm Tekirdağ’ı yasa boğdu. 7 kişinin hayatını kaybettiği kazayla ilgili çalışma yapan Milletvekili İlhami Özcan Aygun, hemzemin geçitlerde kaza yaşanmaması için TBMM’de Araştırma Komisyonu kurulmasını istedi.

“BİRÇOK VATANDAŞIMIZ AĞIR YARALANMIŞTIR”

2019 yılında demiryolu kazalarının yüzde 37’sinin hemzemin geçitlerde meydana gelirken, 2020 yılında bu oranın yüzde 56’ye çıktığına dikkat çeken Aygun, “Tekirdağ Çerkezköy’de 4 Eylül 2021 tarihinde hemzemin geçitte yük treni ile servis minibüsünün çarpışması sonucunda çok sayıda vatandaşımız yaşamını yitirmiştir. Birçok vatandaşımız da ağır yaralanmıştır. Hemzemin geçitlerde oluşan maddi hasarlı, ölümlü ve yaralanmalı kazalar, demiryolundaki genel kazalar içinde en üst sırada yer almaktadır.” diye konuştu.

“ÖNLEMLERİN ALINMASI ELZEMDİR”

Kazaların önlenmesi için çıkarılan “Demiryolu Hemzemin Geçitlerinde Alınacak Tedbirler Ve Uygulama Esasları Hakkında Yönetmeliğin” uygulanmadığına vurgu yapan Aygun, “Çok sayıda hemzemin geçidinde bu yönetmeliğe uyulmadığı görülmektedir. Büyük acılar doğuran yeni can kayıplarının yaşanmaması; hemzemin geçitlerdeki tüm eksikliklerin incelenmesi ve kazaları önleyecek etkin önlemlerin alınması elzemdir.” İfadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2021, 18:44

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65