Özel ÇOSB Lisesi TEKNOFEST’e katılacak

Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, 2020 TEKNOFEST’e davet edildi.

Özel ÇOSB Lisesi TEKNOFEST’e katılacak

Kapaklı Gazetesi - Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, TEKNOFEST 2020 Akıllı Ulaşım YarışmaLise Kategorisinde önemli bir başarıya imza attı. Özel ÇOSB Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin 12. Sınıf öğrencileri, bu proje ile TEKNOFEST 2020 Teknoloji yarışmasında, Türkiye genelinde seçilen 30 proje arasına girerek, TEKNOFEST Havacılık, Uzay ve Teknoloji Festivaline davet edildi.

ARAÇLAR YOLDA KALMAYACAK

22-27 Eylül tarihleri arasında Gaziantep Orta Doğu Fuar Merkezi’nde gerçekleşecek olan festivale katılacak olan öğrenciler ÇOSB’nin göğsünü kabarttı. Öğrencilerin bu başarısı ÇOSB Yönetimi ve Okul İdarecileri tarafından mutlulukla karşılanırken, proje hakkında şu görüşlere yer verildi: “Trafikteki araç kullanımı her geçen gün giderek artmaktadır. Öğrencilerimizin tasarladığı proje ile gerek ticari yönden malzeme ve insan taşıma da, gerekse bireysel olarak hayatımızın her anında yer almaktadır. Aracımızın kullanım oranı ve süresi arttıkça sarf malzemelerinin ömrü de kısalmaktadır. Teknolojinin hayatımıza girişi kaçınılmaz bir şekilde ilerlemekle beraber hayatımızı da kolaylaştırmaktadır.

AKILLI TAMİR KİTİ

Kullanıcıları en çok korkutan olaylardan biri aracı ile yolda kalmaktır. Bu mağduriyeti yaşatan malzemelerin içinde lastik sorunları göze çarpmaktadır. Proje ile aracın lastiğinin içerisindeki basınç ve nem değerleri gerçek zamanlı ölçüm yapılıp kullanıcıya anlık bilgi verilmektedir. Bunun yanı sıra anormal bir değer aralığına ulaştığında sistem, lastik tamir kitini devreye almaktadır. Kit devreye girdikten sonra sürücü yoluna ara vermeksizin sorunsuz bir şekilde devam edebilmektedir. Çalışmada geri dönüştürülebilir malzemeler tercih edilerek doğa dostu bir proje oluşturulmuştur. Bu sayede çevreye olumsuz yönden kalıcı etki bırakılmadan çalışma gerçekleştirilebilmiştir.”

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2020, 15:26

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3