Vali Yıldırım Mevlid Kandili’ni kutladı

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, tüm İslam aleminin Mevlid Kandili’ni kutladı.

Vali Yıldırım Mevlid Kandili’ni kutladı

Kapaklı Gazetesi - Mevlid Kandili dolayısıyla bir kutlama mesajı yayımlayan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, ‘’Alemlere rahmet olarak gönderilen Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed’in (s.a.v.) dünyayı teşrifini müjdeleyen Mevlid Kandili’ne ulaşmanın huzuru, mutluluğu içerisindeyiz.’’ dedi.

Mevlid Kandili’nin anlam ve öneminden bahseden Yıldırım, ‘’Peygamber Efendimizin (s.a.v.) doğumu dünya tarihinin en önemli hadiselerinden biridir. Cehaletin, zulmün hâkim olduğu, merhametin, erdemin, hikmetin kaybolduğu, güçlünün zayıfı ezdiği bir çağ, Peygamber Efendimizin (s.a.v.) gelişiyle, ilmin, adaletin, şefkatin aydınlığında, Asr-ı Saadete dönüşmüştür. Onun gelişiyle, bireysel, toplumsal ve evrensel düzeyde, zihin, fikir ve ahlak planında tarihin en büyük dönüşüm yaşanmıştır. Cahiliye döneminde yolunu ve değerlerini kaybeden insanlar. O’nun peşinden giderek, kardeşliğin, ahde vefanın, güzel ahlakın ve bütün iyi davranışların en güzel örnekleri olmuşlardır.’’ ifadelerini kullandı.

‘’ALLAH HER HASTALIĞA İLAÇ VAR ETMİŞTİR’’

Hz. Muhammed’in insanlığa yol gösterdiğini belirten Yıldırım, ‘’Peygamberimiz Hz. Muhammed (s.a.v.)’in, kardeşlik, barış, huzur ve insanların iyiliğini içeren mesajları, bugün çok daha önemli ve anlamlı hale gelmiştir. Bu bakımdan Mevlid Kandili, ve Mevlid-i Nebi Haftası Peygamberimizin yaşayışını, hadis-i şeriflerini, mesajlarını yeniden hatırlamak, yeniden düşünmek ve layıkıyla anlamak için iyi bir fırsattır. Peygamber Efendimiz, İslam dininin emirlerini insanlığa duyurmanın yanı sıra insan sağlığına da büyük önem vermiş, insan hayatını tehdit eden hastalıklar konusunda tavsiyeleriyle insanlığa yol göstermiştir. Peygamber Efendimiz bir Hadis-i Şerifinde “Allah Teâlâ hastalığı da ilacı da indirmiştir ve her hastalığa bir ilaç var etmiştir. Öyleyse tedavi olun. Ancak haram olan şeyle tedavi olmayın.” [Ebu Dâvud, Tıbb 11, (3874).] buyurmuştur.’’ dedi.

‘’KORONAVİRÜS AŞISI HENÜZ DENEME AŞAMASINDA’’

Mesajında, koronavirüs pandemisine dair hatırlatmalarda da bulunan Vali Yıldırım, ‘’ Günümüzde koronavirüs pandemisi tüm dünyayı etkilemiş, toplum sağlığına tehdit oluşturmuştur. Ciddi rahatsızlıklara ve ölümlere neden olan koronavirüsü etkisiz hale getirmek için aşı çalışmaları yapılmaktadır. Koronavirüs aşısı henüz deneme aşamasındadır ancak birtakım tedbirlerle virüsten korunabiliriz. Virüsten korunmamız için koronavirüs tedbirlerine uymaya, maske, sosyal mesafe, el hijyeni kurallarına riayet etmeye devam edelim. Koronavirüs, aldığımız tedbirlerden güçlü değildir.’’ İfadelerini kullandı.

‘’HAYIRLARA VESİLE OLMASINI NİYAZ EDİYORUM’’

Vali Yıldırım, mesajını şu sözlerle noktaladı; ‘’İçinde Peygamberimizin doğum günü olan Mevlid Kandili’nin de bulunduğu Mevlid-i Nebi Haftasında Diyanet İşleri Başkanlığı’nca belirlenen “Peygamberimiz ve Çocuk” teması işlenecektir. Peygamber Efendimizin her konuda olduğu gibi, dünya hayatının nimeti olan çocuğa yaklaşımımız ve davranışlarımız konusunda da bizler için en güzel örnek ve yol gösterici bir rehber olması Diyanet İşleri Başkanlığı’nca yapılacak etkinliklerle pandemi dolayısıyla online olarak anlatılacaktır.

Müslümanlar için güzelliklere erişme, af ve mağfirete ulaşmanın vesilesi olan bu gecenin birlik ve beraberliğimize, dirlik ve düzenimize vesile olması temennisiyle tüm vatandaşlarımızın Mevlid Kandili’ni ve Mevlid-i Nebi Haftası’nı kutluyor, bu gecenin ve bu haftanın hayırlara vesile olmasını Cenab-ı Hak’tan niyaz ediyorum.’’

Güncelleme Tarihi: 27 Ekim 2020, 13:45

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65