Vali Yıldırım: İlimizde ambulansın yetişme hızı 5,5 dakikadır

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ’da ambulansın hastalara yetişme hızının 5 buçuk dakika olduğunu söyledi.

Vali Yıldırım: İlimizde ambulansın yetişme hızı 5,5 dakikadır

Kapaklı Gazetesi - Sağlık Bakanlığı tarafından Tekirdağ’da kullanılmak üzere teslim edilen 8 adet ambulans için teslim töreni gerçekleştirildi. Törende konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “İlimizde alo dendiğinde ambulansın yetişme süresi 5,5 dakikadır.” dedi.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Tekirdağ İl Sağlık Müdürü Dr. Ali Cengiz Kalkan’ın katılımıyla Tekirdağ Devlet Hastanesi 3. Kısım’da düzenlenen teslim töreninde, bir adet Yenidoğan Transport Ambulansı ile 7 adet Acil Yardım Ambulansı hastaneye teslim edildi.

“SANİYELER ÇOK ÖNEMLİ”

Teslim töreninde konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “Devletimizin gücünü bir defa daha hep birlikte hissediyoruz. Her alanda olduğu gibi sağlık alanında da ciddi mesafe kat ettik. Allah razı olsun Sayın Cumhurbaşkanımızdan, Sayın Bakanlarımızdan. Geçmişte hayal etmeye kalksak, sağlık teşkilatımızda hakikaten gelmiş olduğumuz noktayı hayal edemezdik. İnşallah bundan sonrada daha güzel hizmetler olacak, daha güzel donanımlı araçlar, gereçler kullanacağız. Hem hastaya ulaşma hem de hastanın gerekli olan sağlık kuruluşlarına ulaştırılabilmesi için araçlar gereklidir. İşte bu araçlar bu hizmeti temin ediyor. Hem de bu hizmeti hastamızın ya da ihtiyacı olan kişinin yanına varır varmaz hastane hizmeti vermek suretiyle başlatıyor. Bu ambulanslar sadece hasta taşıyan ambulanslar değil aynı zamanda içinde tedaviye başlayabilecek donanıma sahip olan ambulanslar. İçinde hem hasta bakıcımız var, hem hemşiremiz var, hatta bazı durumlarda doktorumuz var. Yani hastanın ayağına hastaneyi götürmüş oluyoruz. Bu ambulansların böyle bir özelliği var. Onun için sebep olanlardan, bunları temin edenlerden, kullanacak olanlardan Allah razı olsun. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyoruz. Sağlıkçılarımız, neyi taşıdıklarının farkında olduklarını bilerek taşıyorlar. Çok güzel bir şey var. İlimizde alo dendiğinde ambulansın yetişme süresi 5,5 dakikadır. Harika bir şey bu, bunu daha da azaltacağız inşallah bu tür ambulansları daha farklı lokasyonlara ulaştırmak suretiyle. Çünkü ne kadar çok lokasyonda ambulansları temin edebilirsek o kadar çabuk ihtiyacı olan kişilere yetiştirebiliriz diye düşünüyoruz. Saniyelerin bile sağlıkta ne kadar önemli olduğunu hepimiz farkındayız.” dedi.

BİLGİ ALDI

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından kurdele kesilerek ambulans anahtarları Vali Yıldırım ve protokol üyeleri tarafından ambulans şoförlerine teslim edildi. Anahtarların teslim edilmesinin ardından Vali Yıldırım, ambulansların donanımları hakkında İl Sağlık Müdürü Ali Cengiz Kalkan’dan bilgi aldı.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 09:58

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65