Vali Yıldırım Berat Kandili’ni kutladı

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Berat Kandili münasebetiyle bir kutlama mesajı yayımladı.

Vali Yıldırım Berat Kandili’ni kutladı

Kapaklı Gazetesi - Berat Kandili dolayısıyla yayımladığı kutlama mesajında tüm İslam aleminin kandilini tebrik eden Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, koronavirüse karşı tedbir alınması gerektiğini de hatırlattı.

Vali Yıldırım, şu ifadelere yer verdi; ‘’Mübarek Ramazan ayının habercisi ve müjdeleyicisi olan bir Berat Kandili’ni daha hep birlikte idrak etmenin heyecan ve mutluluğu içerisindeyiz. Berat Gecesi; kulun yalvarış ve yakarışlarını Yüce Mevla’ya sunacağı ve O’nun sonsuz affından, merhametinden, iyiliğinden bol bol yararlanacağı umut, huzur ve müjde gecesidir. Nitekim bir Hadis-i Şerifte, “Şabanın 15. gecesini ibadetle, gündüzünü de oruçla geçirin! O gece Allahü Teâlâ buyurur ki: ‘Af isteyen yok mu, affedeyim. Rızık isteyen yok mu, rızık vereyim. Dertli yok mu, sıhhat, afiyet vereyim. Ne isteyen varsa istesin, vereyim.’ Bu hâl, sabaha kadar devam eder. “ buyrulur.

Beraat Gecesi, bilerek ya da bilmeden işlediğimiz hata ve günahlardan tövbe edip, kalplerde bıraktığı kirlerden arınma, toplumsal ve bireysel sorumluklarımızı hatırlama, sıkıntı ile bunalan ruhlarımızın Rabbimizin rahmet ve mağfiretine ulaşması adına Müslümanların önüne açılmış bir fırsat kapısıdır. Berat, bir zorluktan kurtulmak ve beri olmak demektir. Dünyanın ve milletimizin bu dönemdeki zorluğu ve imtihanı, hızlı bir şekilde yayılan ve ölümlere sebep olan koronavirüs (Covid-19) salgınıdır. Bu virüsün yayılmasının önlenmesinde “sosyal izolasyon, sosyal mesafe, el hijyeni” oldukça önemlidir. Bu hususlara azami dikkat ederek tedbirlerimizi alalım ve virüsün yayılmasının vebal olduğunu unutmayalım. Berat Kandilimiz evimizde kutlayalım, gecemizi evimizde ihya edelim. Berat Kandili vesilesiyle, koronavirüs (Covid-19 ) salgınından kurtulmamızı Rahman ve Rahim olan Rabbimizden niyaz ediyor, milletimizin ve tüm İslam âleminin Berat Kandilini en samimi duygularımla tebrik ediyorum. Bu anlamlı gecenin aramızdaki gönül bağlarını, birlik ve beraberliğimizi daha da güçlendirmesini, tüm dünyanın mutluluk, sağlık ve huzuruna vesile olmasını temenni ediyorum. Beratımız mübarek olsun.’’

Güncelleme Tarihi: 06 Nisan 2020, 17:49

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65