Toplu ulaşım yeniden başladı

Tekirdağ Valiliği tarafından alınan yeni bir karar ile ilçe içerisi ve ilçeler arası toplu taşıma araçlarına saat kısıtlaması getirildi.

Toplu ulaşım yeniden başladı

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ Valiliği İl Pandemi Kurulu ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, aldığı yeni bir kararla toplu taşıma faaliyetlerinin belirli saatler içerisinde yeniden devam etmesine karar verdi.

Koronavirüse karşı il genelinde bazı tedbirler alan Tekirdağ Valiliği, geçtiğimiz günlerde il içindeki tüm toplu taşıma faaliyetlerinin 15 günlüğüne durdurulduğunu açıkladı. 8 Nisan Çarşamba günü yeniden toplanan meclis, aldığı yeni kararla ilçeler içerisinde faaliyet gösteren toplu yolcu taşıma araçlarının 06:00 ile 21:00 saatleri arasında, ilçeler arası faaliyet gösteren belediye toplu taşıma araçlarının ise sabah 06:00-09:00 ve akşam 17:00-19:00 saatleri arasında hizmet vereceğini açıkladı.

Tekirdağ Valiliği İl Pandemi Kurulu ve İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi tarafından alınan kararlar şöyle:

a. Özel Araçlar; Ruhsatlarında kayıtlı kapasitesi kadar yolcu taşıyacaklar, şoför ve yolcularının maske takması zorunlu olacaktır.

b. Ticari Amaçla Yolcu Taşıyan (Binek-Hafif Ticari Araç vb.) Araçlar; Ruhsatlarında kayıtlı yolcu kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşıyacaklar, şoför ve yolcuların maske takması zorunlu olacaktır.

c. Toplu Yolcu Taşıma Araçları (Minibüs-Otobüs); Ruhsatlarına kayıtlı koltuk kapasitesinin yarısı kadar yolcu taşıyacaklar, çalışanların ve yolcuların maske takması zorunlu olacaktır.

d. İlçe içerisinde faaliyet gösteren toplu yolcu taşıma araçları 06:00 ile 21:00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

e. İlçeler arası belediye toplu taşıma araçları sabah 06:00-09:00, akşam 17:00-19:00 saatleri arasında sadece çalışanlar için sefer yapacaklardır. Bu durum Emniyet ve Jandarma birimlerince kontrol edilecektir.

f. Kırsal mahallelerden (eski belde ve köyler) ilçe merkezlerine çalışan toplu taşıma araçları sadece “Pazar” alışverişinin olduğu haftada bir gün 08:00-14:00 saatleri arasında faaliyet gösterebileceklerdir.

İlçe merkezinde birden fazla günde pazar kurulması halinde hangi kırsal mahallelerin hangi “pazarlar” için İlçe merkezine gelebilecekleri hususu İlçe Kaymakamları tarafından belirlenecektir. Kırsal mahallelerden “pazar” amacıyla İlçe merkezlerine gelip giden araçlar yol üzeri kırsal mahallelerden yolcu alma ve indirme işlemi yapmayacaktır.

g. Acil Sağlık ihtiyacı olan, cenazesi olan vb. istisnalar hariç, bu toplu taşıma araçlarına 20 yaş altı ve 65 yaş ve üzeri yolcu kabul edilmeyecektir.

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 16:13

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65