TESKİ: Vergilerden dolayı su pahalı!

Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, su fiyatlarının fazla olduğuna dair eleştirilere yazılı bir basın açıklaması ile cevap verdi.

TESKİ: Vergilerden dolayı su pahalı!

Kapaklı GazetesiTekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü, su fiyatlarının fazla olduğuna dair eleştirilere yazılı bir basın açıklaması ile cevap verdi.

Son zamanlarda su fiyatlarının fazla olduğunu belirten çok sayıda vatandaş TESKİ’ye fiyatlarla ilgili şikayette bulundu. Konuyla ilgili artan şikayetlerin ardı arkası kesilmeyince TESKİ yetkilileri yazılı bir basın açıklamasında bulundu. Vergilendirmelerle birlikte su fiyatının değerlendirilmesi gerektiğini dile getiren TESKİ yetkilileri, açıklamada şu ifadelere yer verdi;  

‘’Son zamanlarda bazı basın yayın organları, sosyal medya ve tarafımıza gelen “az su tüketimine rağmen yüksek su faturası ödendiği” konularına açıklık getirmek amacıyla aşağıdaki açıklamanın yapılması uygun görülmüştür. 

''5 VERGİ ALINIYOR''

Su ve atıksu bildirimlerinde bulunan su ve atıksu ücreti dışındaki ücretler; 27/10/2010 tarih ve 27742 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Atıksu Altyapı ve Evsel Katı Atık Bertaraf Tesisleri Tarifelerinin Belirlenmesinde Uyulacak Usul ve Esaslara İlişkin Yönetmeliğin 22 inci maddesi (1) fıkrasında yer alan; ‘Atık su ve evsel katı atık hizmetlerine ait ücretlendirme, yapılan hizmetin karşılığı olarak müstakilen, düzenli aralıklarla su faturaları üzerinden yapılır.’ hükmü gereğince; İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama Bedeli, Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Bedeli, ÇTV, Bakım Bedeli ve bu bedellere ait KDV gibi ücretleri Su ve Atıksu Bildirimleri üzerinden tahsil edilmektedir. 

‘’SU TÜKETMEYENLERDEN VERGİLER ALINMIYOR’’

İdaremizin belirlemiş olduğu periyotlara göre ayda bir endeks okuma işlemi gerçekleştirilmektedir. Çeşitli sebepler ile okuma süresi 30 günü aşan abonelerimizde yazılım sistemi otomatik olarak kullanım miktarını okuma gün sayısı ile oranlayarak tahakkuk oluşturmaktadır. Yapılan endeks okuma işlemlerinde daha önce tüketimi olmayan durumlarda “Endeks Aynı”, su sayacına ulaşılamadığı durumlarda ise “Abone Okusun” durum kodlarında Su ve Atıksu Bildirimleri abonelerimize bırakılmaktadır.  Su tüketimi olmayan veya sayaca ulaşılamayan dönemlerde abonelerimizin gecikme zammı ödememesi adına İlçe Belediyesi Katı Atık Toplama Bedeli,  Büyükşehir Belediyesi Katı Atık Bertaraf Bedeli, Bakım Bedeli ve bu bedellere ait KDV gibi yasa gereği su faturaları üzerinden tahsil edilen tutarlar tahakkuk edilmemekte yazılım sisteminde ilk endeks okunan döneme ötelenmektedir.

‘’BELEDİYEYE BAŞVURUN’’

Yine su ve atıksu bildirimleri üzerinde açık mavi alanda belirtilen “Diğer Ücretler” adı altında yansıtılan tutarlar Katı Atık Bedelleridir. Katı atık bedellerine itiraz eden abonelerimizin ilgili Belediye Başkanlığına başvuruda bulunarak gerekli düzeltme işlemlerini yaptırması gerekmektedir.’’

Güncelleme Tarihi: 13 Temmuz 2019, 16:31

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3