Tekirdağ’da kiralar son 1 yılda yüzde 28 arttı

Gayrimenkul Değerleme ve Lokasyon Analizi şirketi Endeksa tarafından yayımlanan verilere göre, Tekirdağ’daki ev kiraları son 1 yılda yüzde 28, son 1 ayda ise yüzde 2 artış gösterdi.

Tekirdağ’da kiralar son 1 yılda yüzde 28 arttı

Kapaklı Gazetesi - Yeni normal hayatla birlikte yasaklar kalktı, okullar ve üniversiteler Eylül’de açılmaya hazırlanıyor. Üniversite öğrencileri şimdiden kiralık ev arayışına girdi. Öğrencilerin yoğun olduğu iller içerisinde olan Tekirdağ’da, yıllık kira artış oranı yüzde 28 arasında artış gösterdi.

“TEKİRDAĞ’DA ORTALAM KİRA 1.174 TL”

Endeksa.com Kurucu Ortağı ve Genel Müdürü Görkem Öğüt, okulların açılma hazırlıkları yaptığını ve üniversite öğrencilerinin de kiralık ev arayışında olduğunu belirterek, “Bu kapsamda başta İstanbul olmak üzere, İzmir, Ankara, Eskişehir, Bursa, Antalya, Trabzon, Aydın, Konya, Adana, Edirne, Muğla, Sakarya gibi illerde Endeksa verilerine göre yıllık kira artış oranı %5 ile %28 arasında artış gösterdi. Kiraların en çok artış gösterdiği iller ise Adana ve Tekirdağ oldu. Adana ve Tekirdağ’da kiralar son bir yılda %28, son 1 ayda ise %2 artış gösterdi. Adana’da ortalama metrekare kira 11,81 TL, ortalama kira 1.311 TL. Tekirdağ’da ise ortalama metrekare kira 10,97 TL, ortalama kira 1.174 TL.“ dedi.

KONUT STOK ADEDİ DÜŞTÜ”

Adana ve Tekirdağ’ı artış oranıyla Samsun, Isparta ve İstanbul’un takip ettiğini de sözlerine ekleyen Öğüt, “Isparta’da ortalama metrekare kira 12,37 TL, ortalama kira 990 TL, İstanbul’da ortalama metrekare kira 19,71 TL, ortalama kira 1.892 TL, Samsun’da ise ortalama metrekare kira 10,87 TL ortalama kira 1.185 TL oldu. Evden çalışmanın da yaygınlaşması ile daha büyük, bahçeli ve balkonlu evlere olan talepler de arttı. Geçen sene bahar aylarından itibaren Türkiye genelinde satış ve kira değerlerinde artış görüldü. Kira fiyatları çok arttığı için uzun süredir aynı evde oturanlar yeni kiralık eve çıksalar maliyet çok fazla artacağı için zorunluluk haricinde taşınmayı ertelediler. 2021 yaz aylarına geldiğimizde hem kiralık hem de satılık konut stok adedi düştü.” şeklinde konuştu.

Güncelleme Tarihi: 20 Ağustos 2021, 15:43

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65