Tekirdağ’da Deprem ve Tsunami Gözlem İstasyonu kuruldu

Birinci Derece Deprem Bölgesi'nde yer alan Tekirdağ'da, Deprem ve Tsunami Gözlem İstasyonu kuruldu.

Tekirdağ’da Deprem ve Tsunami Gözlem İstasyonu kuruldu

Kapaklı Gazetesi - Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü tarafından Asyaport Limanı'na, Deprem ve Tsunami Gözlem İstasyonu kuruldu.

İstasyonun açılış törenine Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Bölgesel Deprem-Tsunami İzleme ve Değerlendirme Merkezi Müdürü Dr. Doğan Kalafat, Asyaport Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Soyuer, AFAD Müdürü Recep Erol ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel İyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener katıldı.

“SADECE TÜRKİYE’YE DEĞİL KOMŞU ÜLKELERE DE SİNYAL GÖNDERİYOR"

Açılış töreninde konuşan Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Haluk Özener, "2017 yılında akredite olan kurumumuz sadece Türkiye'de değil Ege, Akdeniz ve Karadeniz'de de tsunami gözlemlerini yürütmekte. Sadece Türkiye'ye değil komşu ülkelere de tsunami bilgilendirme mesajları göndermekte. Deprem beklentisinden sonra oluşabilecek fayın kendi özelliğinden değil ama deniz tabanında meydana gelebilecek heyelandan kaynaklı tsunamiyi halkımızın en az zararla atlatabilmesi için uyarı mesajı vermemiz gerekiyor. Bugün Tekirdağ'da da kurduğumuz, bu tarz gözlem istasyonlarının sayısını artırmayı hedefliyoruz. Bu istasyonlara multi çok parametreli meteoroloji istasyonu ve GPS gözlem istasyonu da eklenebilir. Yakın zamanda inşaallah bu istasyonları da diğer istasyonlarımıza ekleyeceğiz." dedi.

“DEPREM KAYIT CİHAZI KURULUM ÇALIŞMALARI DEVAM EDİYOR”

Olası bir depremin en az hasarla atlatılması konusunda önemli çalışmaların devam ettiğini kaydeden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Deprem Risk Yönetimi ve Kentsel iyileştirme Dairesi Başkanı Sevim Avcı Yener, "Kandilli Rasathanesi ile koordineli olarak, Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin yeni hizmet binasına da deprem kayıtçısı yerleştirme çalışmaları devam etmektedir. Aynı zamanda yeni hizmet binamıza, deprem esnasında uyarı verecek şekilde binada yapısal alarm sistemi kurulması ve sinyal üretilmesi çalışmalarımız da devam etmektedir." diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 21 Haziran 2021, 17:41

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65