Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Ahilik Haftası’nı kutladı

Ahilik Haftası dolayısıyla açıklama yapan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “Milletimizin bu değerlere sahip çıkacağına, yaşatacağına ve diğer toplumlara örnek olacağına inanıyorum.” dedi.

Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Ahilik Haftası’nı kutladı

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, Ahilik Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada tüm esnafların Ahilik Haftası’nı kutladı.

Ahilik kültürünün toplumun yapı taşlarından olduğunu belirten Vali Yıldırım, mesajında şu sözlere yer verdi: “Kardeşlik” anlamına gelen Ahilik, ticaret ile ahlâkı buluşturan bir hayat düsturudur. Ahi, vicdanıyla davranan, helalinden kazanan, yerinde ve yeterince harcayan, ölçü ve tartıya çok dikkat eden, hak gözeten, yararlı şeyler üretip topluma sunan insandır.

Temelleri 13. yüzyılda Ahi Evran tarafından Anadolu’da atılan Ahilik Teşkilatı; Türk insanının mesleğini, sanatını mertlik, dayanışma ve güzel ahlak ile bütünleştiren, milli birlik ve bütünlük anlayışıyla asırlar boyu toplumda düzeni sağlayan, üretici-tüketici ilişkisini en iyi şekilde düzenlemeyi amaç edinen kültürel, sosyal ve ekonomik bir oluşumdur.

İş hayatında başarıyı; eğitime, çalışmaya, alın terine, dayanışmaya, fırsat eşitliğine, dürüstlüğe ve iyi bir meslek ahlakına dayandıran Ahiliğin, çağdaş uygarlığın bugün kabul ettiği değerlere asırlar önce ulaşması dikkate değerdir. Milletimizin bu değerlere sahip çıkacağına, yaşatacağına ve diğer toplumlara örnek olacağına inanıyorum.

Bu vesileyle, başta esnaf ve sanatkârlarımız olmak üzere tüm vatandaşlarımızın Ahilik Haftası’nı kutluyor; birlik, beraberlik ve dayanışmamızın her daim devam etmesini temenni ediyorum.”

Güncelleme Tarihi: 10 Eylül 2021, 19:46

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65