Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinden hayvancılığa büyük destek

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinin hayata geçirdiği Mera Islahı ve Yönetimi Projesi kapsamında ıslah edilen il genelindeki 113.000 dekar alanda büyük verim artışı yaşandı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesinden hayvancılığa büyük destek

Kapaklı Gazetesi - Türkiye’de bir belediye tarafından hayata geçirilen en büyük mera ıslah projesi olan Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesi kapsamına alınmış olan 113.000 dönüm mera alanında verim artışı yaşandı. Konuyla ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, tarıma desteklerinin süreceğini belirtti.

Mera İyileştirme ve Yönetimi Projesinin faydalarının en iyi şekilde görüldüğü yerlerden biri de Hayrabolu ilçesine bağlı Buzağcı Mahallesi oldu. 2020 yılında verim düzeyi oldukça düşük olan mera alanının proje kapsamına alınmasıyla 2021 yılı Şubat ayı itibariyle yapılan gübreleme sonrasında iki üç aylık gibi kısa bir sürede büyük verim artışı yaşandı. Mera ıslahı öncesinde ve sonrasında çekilen iki ayrı fotoğrafla mera alanında yaşanan değişim ortaya konuldu. Gerçekleşen verim artışı meraların otlatma ve ot biçme faaliyetleri için daha elverişli hale gelmesini sağladı.

“OT VERİMLİLİĞİ 4 KAT ARTIRILDI”

Konuyla ilgili açıklama yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “İl mera varlığımızın %75’ine sahip 126 kırsal mahallenin 244.000 dönüm merasının 113.000 dönümüne (tüm mera alanlarının %35’i) 2.739.850 kg 20.20.0 kompoze gübre uygulaması yapıldı. Yapılan iyileştirmeler ile dekar başına 50 kg’a kadar düşen ot verimliliği en az 4 kat artırılarak 200 kg seviyesine çıkarıldı. Ayrıca iyileştirme çalışması yapılan mera alanlarının bir kısmına, otlatma faaliyetleri esnasında besi hayvanlarının gölgelik ihtiyacının karşılanabilmesi amacıyla akasya kümelerinden oluşan gölgelikler tesis edildi. Öte yandan hayvanların merada su ihtiyaçlarının karşılaması amacıyla ortalama 7000-10.000 metreküp su toplama hacmine sahip 77 adet yeni, 20 adet mevcut hayvan içme suyu göletinin bakım onarımı ile 195 adet suvat tesisi yapıldı.” dedi.

“HAYVANCILIĞA CAZİBE KAZANDIRMAYA DEVAM EDECEĞİZ”

Projenin 3 milyon TL yatırımla gerçekleştiğini söyleyen Başkan Albayrak, projede gelinen son durum ile ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Proje kapsamında toplam 3.386.241 TL yatırım yapıldı. Bununla beraber projenin uygulama döneminde ot veriminde 33.931.500 TL’lik artış elde edildi. Bu tek veri bile projenin ne kadar yerinde olduğunu ve ne denli büyük yarar sağladığını açık bir şekilde gösteriyor. Geçmişte olduğu gibi bundan sonra da çiftçilerimizin yanında olmaya ve hayvancılığa cazibe kazandırmaya devam edeceğiz.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 31 Mayıs 2021, 10:58

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65