Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürel ve tarihi mirasına sahip çıkıyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi, Tarihi Depo Binası’nda restorasyon çalışmaları başlattı.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, kentin kültürel ve tarihi mirasına sahip çıkıyor

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından restorasyon çalışmaları sürdürülen Tarihi Depo Binası'ndaki çalışmaların kısa süre içerisinde tamamlanması hedefleniyor.

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, kent estetiği ve kültürel mirasa da sahip çıkıyor. Bu kapsamda Süleymanpaşa ilçesinde bulunan, yakın tarihe kadar Tekirdağ Tarım Kredi Kooperatifi tarafından depo olarak kullanılan ve 19'uncu yüzyılın sonlarına doğru inşa edildiği tahmin edilen Tarihi Depo Binası'nın rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları Büyükşehir Belediyesi İmar ve Şehircilik Dairesi Başkanlığı Kültür Varlıkları Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından yapılıyor. Restorasyon çalışmalarının tamamlanmasının ardından Tarihi Depo Binası, işlevsel hale getirilerek günümüze ulaşmış bir kültür varlığı olarak kentimize kazandırılacak.

“TARİHİ SAYGI ÇERÇEVESİNDE HAYATA GEÇİRDİK”

Restorasyon çalışmalarını düzenli olarak takip eden Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Kültür varlıklarının restore edilmesi kadar, korunması ve yaşatılması da önemli. Güzel Tekirdağ'ımızın bir değeri olan Tarihi Depo Binamızı aslına uygun olarak restore ediyoruz. Restorasyon çalışmaları tamamlandıktan sonra hizmete açacağız. Böylelikle Süleymanpaşa Meydan Düzenleme Projemizde ilerleme kat etmiş olacağız. Tarihe saygı çerçevesinde modern şehircilik anlayışıyla hayata geçirdiğimiz bu projemiz Tekirdağ halkına hayırlı olsun" dedi.

Güncelleme Tarihi: 12 Haziran 2021, 15:45

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65