Leyleklerin elektrik akımına kapılması önleniyor

Trakya Elektrik Dağıtım A.Ş (TREDAŞ) ve Tekirdağ Doğa Koruma ve Milli Parklar Şube Müdürlüğünce hayata geçirilen ‘Leylek Popülasyonunu Koruma Projesi’ kapsamında elektrik direklerine kuşların akıma kapılmasını önleyen özel platformların kurulması devam ediyor.

Leyleklerin elektrik akımına kapılması önleniyor

Kapaklı Gazetesi - TREDAŞ, Trakya’daki enerji dağıtım hatlarında leyleklerin can güvenliği de gözetiliyor. Tekirdağ’da 4 yıldır süren proje ile elektrik direklerine 500’den fazla güvenli yuva kuruldu. Bu yuvalara yıl içerisinde 50 tanesinin daha ekleneceği belirtildi.

TREDAŞ Genel Müdürü Reşit Bilgili, Trakya bölgesinin kuşların göç yolları üzerinde yer aldığını belirterek, elektrik telleri ve direklerine yuva yaptıklarını söyledi. Kuşlar kaynaklı elektrik kesintilerinin önüne geçmeyi planladıklarını söyleyen Bilgili, “Şirketimiz, doğaya karşı sorumluluk bilinciyle, kuş ölümlerini aza indirmek ve şebekenin korunması için gerek Ar-Ge projeleri, gerekse fiziki platform kurulması için harekete geçti. Tekirdağ Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğünce hayata geçirilen Leylek Popülasyonunu Koruma Projesi kapsamında gördüğünüz gibi elektrik direklerine kuşların akıma kapılmasını önleyen özel platformların kurulmasına başlandı. Bugüne kadar tüm Trakya Bölgemizde leylekler için taktığımız özel platformların sayısı 500’ü buldu. Bu yıl da Doğa Koruma ve Milli Parklar Müdürlüğü ile ortak gerçekleştireceğimiz leylek yuvaları montoj işlemleri devam edecektir. Baharın da gelişi ile birlikte, bölgemize gelen leyleklerimizi yuvalarında görmek bizleri de mutlu ediyor. Leyleklerin telef olmasının önüne geçiliyor. Beyazköy Mahallesi Muhtarı Mehmet Özer, “TREDAŞ’a ve Doğa Koruma Milli Parklar Müdürlüğüne böyle bir proje için çok teşekkür ederim. Böylece elektriklerimiz de kesilmeyecek, leylekler de telef olmayacak inşallah. Rahatlıkla yuvalarını kuracaklar.” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 26 Nisan 2021, 17:57

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65