Kent Konseyi Birliği’nden ‘İstanbul Sözleşmesi’ kararına tepki

20 kent konseyinden oluşan Trakya Kent Konseyleri Birliği yayınladığı basın açıklaması ile İstanbul Sözleşmesi'nin kaldırılmasına tepki gösterdi.

Kent Konseyi Birliği’nden ‘İstanbul Sözleşmesi’ kararına tepki

Kapaklı Gazetesi - İstanbul Sözleşmesi'ni birlikte yaşatacaklarını kaydeden Trakya Kent Konseyi Birliği, yayımladığı yazılı basın açıklamasında, "İstanbul Sözleşmesi hepimizi yaşatır." dedi.

“3 KADINDAN BİRİ ŞİDDET GÖRÜYOR”

Türkiye'deki kadına şiddetin her geçen gün arttığına dikkat çeken Trakya Kent Konseyleri Birliği Başkanı ve Tekirdağ Kent Konseyi Başkanı Dr.Yücel Ayaz, "İstanbul Sözleşmesi'ni parlamentosundan geçiren ilk ülke Türkiye olmuştu. Ancak yayınlanan Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye, İstanbul Sözleşmesinden çekilmiştir. Cumhurbaşkanı Kararı ile İstanbul Sözleşmesi’nden ayrılan Türkiye, kadına şiddet konusunda Avrupa ülkeleri arasında maalesef ki üst sıralarda yer almakta; hatta Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ülkeleri arasında yüzde 38’lik oran ile kadına şiddetin en yaygın olduğu ülke konumunda yer almaktadır. Bu rakam bize her üç kadından birinin hayatının bir döneminde eşinden, erkek arkadaşından veya yakın bir partnerinden fiziksel veya cinsel şiddete maruz kaldığını göstermektedir" dedi.

“YANLIŞTAN BİRAN ÖNCE DÖNÜLSÜN”

İstanbul Sözleşmesi'ni yaşatmanın herkesin görevi olduğunu ifade eden Ayaz, "Kadının adının bir kez daha olmadığını gördüğümüz ülkemizde işlenen her kadın cinayetinde içimize ateş düşmekte, yuvalar dağılmakta, çocuklar annesiz kalmaktadır. İstanbul Sözleşmesi kadınların yanında tüm toplum için bir demokrasi ve insan hakları belgesidir. Kadınların elde ettiği kazanımlarını geri alarak onu özgür bir birey olmaktan alıkoyan, cinsiyet ayrımcılığına maruz bırakacak bu geri gidişi kabul etmemiz mümkün değildir. Yasaların koruma altına alması gerekirken savunmasız bıraktığı kadınlarımız için İstanbul Sözleşmesi’ni yaşatmak hepimizin görevidir. Bu nedenle sözleşmeyi yaşatmak da, hep birlikte verilecek ortak mücadele ile mümkün olacaktır. Kadınlarımızın ve halkımızın sesinin duyulmadığı, bizleri gelecek konusunda kaygılandıran bu yanlıştan bir an önce dönülmesini, aklın ve hukukun gerekliliklerinin yapılmasını istiyoruz." İfadelerini kullandı.

“İSTANBUL SÖZLEŞMESİ HEPİMİZİ YAŞATIR”

İstanbul Sözleşmesi'ni birlikte yaşayacaklarını kaydeden Ayaz, Biz Trakya Kent Konseyleri Birliği olarak, toplumsal ayrımcılığa ve şiddetin her türlüsüne karşı kadın erkek elele yaşam talebimize cevap verecek bir uluslararası sözleşme olan İstanbul Sözleşmesi’ni savunuyoruz ve savunmaya devam edeceğiz. Toplumun her kesimini sesimizi duymaya ve duyurmaya çağırıyoruz. İstanbul Sözleşmesi hepimizi yaşatır! İstanbul Sözleşmesini hep birlikte yaşatacağız!" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 31 Mart 2021, 21:23

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
CAN
CAN - 4 ay Önce

Kadına şiddet zahten kanunlarlan güvence altında fazlası ile. AMA istanbul sözleşmesinin altında nonoşların bir biri ile evlenmeside yatıyor sen desteklersen destekle

SIRADAKİ HABER

banner65