HES kodu olmayan yolcuyu alan firmalara ceza geliyor

İçişleri Bakanlığı tarafından gönderilen bir genelgeye göre şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmaları için müşterilerinden HES kodu almasını zorunlu kıldı.

HES kodu olmayan yolcuyu alan firmalara ceza geliyor

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ Valiliği, İçişleri Bakanlığınca alınan kararla şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan otobüs firmalarının HES kodu alması gerektiğini, aksi takdirde idari para cezası uygulanacağını belirtti.

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgede; salgınla mücadelenin etkin olarak sürdürülebilmesi adına belirlenen kurallara uyulmadığı kaydedilerek şu ifadeler yer aldı: “Uçak, tren veya otobüs ile seyahat edecek kişilerden HES kodu alınmasının zorunlu hale getirildi. Ancak uygulamada şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan bazı firmaların zaman zaman bu kurala riayet etmedikleri gelen şikayetlerden anlaşılmış olup aşağıdaki tedbirlerin alınması zaruri hale gelmiştir:

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapan firmalar (otobüs, midibüs, minibüs vb.) tarafından her türlü biletleme işlemi (internet-telefon üzerinden veya yüz yüze) esnasında müşterilerden HES kodu talep edilecek ve HES kodu olmadan bilet satışı yapılmayacaktır.

Şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınma esnasında da yolcuların HES kodu kontrol edilecek, araca binmesinde herhangi bir sakınca olmadığı anlaşılan yolcular araçlara binebileceklerdir.

Gerek bilet satışı gerekse araca alınma esnasındaki HES kodu kontrolünde; Covid-19 tanılı ya da temaslısı olduğu tespit edilen kişiler için gerekli bildirim ilgili firma yetkililerince kolluk birimlerine ve sağlık kuruluşlarına yapılacaktır.

DÜZENLİ OLARAK DENETLENECEK

Başta trafik birimleri olmak üzere kolluk birimlerimizce HES kodu olmaksızın bilet satışı yapılmaması ve şehirlerarası yolcu taşımacılığı yapılan araçlara yolcu alınmaması hususları etkin şekilde denetlenecektir.

Yapılan denetimler sonucunda HES kodu olmayan yolcuya bilet satışı yapan firmalara Valiler/Kaymakamlar tarafından gerekli idari para cezası uygulanacak olup HES kodu olmaksızın yolcu kabul eden araçlar ise 10 gün süre ile seferden men edilecektir.

Denetimler sonucunda Covid-19 tanılı veya temaslısı olduğu halde HES kodu olmadan şehirlerarası toplu taşıma araçlarıyla seyahat ettiği tespit edilen kişiler ilgi (b) Genelgemiz çerçevesinde Valiliklerce belirlenen yurt veya pansiyonlarda zorunlu izolasyona tabi tutulacaktır.”

Güncelleme Tarihi: 11 Eylül 2020, 18:31

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3