‘Dijital Tır’ Tekirdağ’ı ziyaret edecek

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından hayata geçirilen Dijital Tır projesinin yeni durağı, Tekirdağ olacak.

‘Dijital Tır’ Tekirdağ’ı ziyaret edecek

Kapaklı Gazetesi -  Türkiye’nin millî, tarihî, kültürel, bilimsel ve teknolojik zenginliklerinin dijital sunumlarla anlatılacağı Dijital Tır, Tekirdağ’ı ziyaret edecek. 

Türkiye’nin gelecek vizyonuna katkıda bulunma amacıyla başlatılan proje kapsamında dijital ve teknolojik deneyim ve uygulama alanlarıyla donatılmış Dijital Tır, 52 ili ziyaret edecek. Geçen hafta ilk durağı Edirne’den sonra 24 Şubat Çarşamba günü Tekirdağ’da vatandaşları ağırlayacak Dijital Tır, hafta sonuna kadar 12.00-20.00 saatleri arasında ziyarete açık olacak. Dijital Tır ile ilgili tüm güzergâh ve detaylara www.dijitaltir.org sitesinden ulaşılabilecek. Salgın tedbirlerinin uygulanacağı Dijital Tır’a ziyaretçiler tek tek alınırken, girişte maske dağıtımı yapılacak.

KATILIMCILARA İNSANSIZ HAVA ARACI (İHA) İLE BİR UÇUŞ İMKANI VERİLECEK

Kurulduğunda 40 metrekarelik bir iç alan hacmine sahip olan Dijital Tır’da ziyaretçileri üç boyutlu görünüme sahip, yüksek teknoloji unsurlarıyla oluşturulmuş bilgi akışını aktaran holografik sunucu karşılıyor. Dijital Tır’ın içinde Harekete Duyarlı Ekran, 3 Boyutlu Sanal Kutu, Yeşil Perde ve Sihirli Ayna deneyim alanları bulunuyor. Özel olarak üretilen Harekete Duyarlı Ekran, ileri teknoloji hareket algılama sistemleri sayesinde yanından geçen veya karşısında duran ziyaretçinin hareketlerini animasyon olarak yansıtıyor. Bu alanda ziyaretçilere Türkiye’nin milli gururu İnsansız Hava Aracı (İHA) ile bir uçuş deneyimi imkânı sağlanıyor. Yeşil Perde Deneyimi, ileri teknoloji veri işleme olanakları sayesinde özel bir materyal önünde fotoğrafı çekilen ziyaretçiyi daha önce belirlenmiş bir ortamdaymış gibi gösteriyor. Oluşturulan görselin çıktısı ziyaretçiye hemen elden teslim edilebilirken e-posta olarak da gönderilebiliyor. Bu alanda ayrıca ziyaretçilere yapılan uçuş deneyiminden elde ettiği başarıyı gösteren bir dijital sertifika oluşturuluyor. 3 Boyutlu Sanal Kutu deneyim alanı ise izleyicilere herhangi bir yapıya bağlantısı bulunmadan havada asılı görünüm sağlarken, ileri teknolojiyle havada holografik oluşturularak gerçeküstü izlenim sunuyor. Bu alanda ayrıca altıncı nesil ultra deniz sondaj gemimiz olan Fatih sondaj gemisinin hologram şovu gösteriliyor.

Türkiye'nin 'Dijital Tır'ı tura Edirne'den başladı: 51 ili daha ziyaret  edecek

Güncelleme Tarihi: 22 Şubat 2021, 22:58

Kapaklı Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65