Candan Yüceer: Çiftçinin zararları derhal tespit edilmeli

CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, Tekirdağ’da yaşanan şiddetli yağmur ve dolu yağışı nedeniyle çiftçilerin mahsullerinin zarar gördüğünü belirtti.

Candan Yüceer: Çiftçinin zararları derhal tespit edilmeli

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ’da yaşanan şiddetli yağmur ve dolu yağışı ardından açıklama yapan CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, çiftçilerin afetten zarar gördüğünü belirtti.

Özellikle Ergene, Malkara ve Saray’da etkisini gösteren dolu yağışının çiftçilerin mahsullerine zarar verdiğini söyleyen Milletvekili Yüceer, Tarım ve Orman Bakanlığına seslendi. Yüceer, ‘’Afetten etkilenen vatandaşlarımıza ve tarlası zarar gören çiftçilerimize geçmiş olsun dileklerimi iletiyorum. Doğal afetler hayatımızın bir gerçeği ancak üretimin devam etmesi için önceliğimiz her zaman çiftçilerimiz. Bunun için çiftçilerimizi kaderine terk edemeyiz” dedi.

“KİMSE MAĞDUR EDİLMEMELİ”

Yüceer, “Bölgedeki muhtarlarla ve çiftçilerimizle görüştüğümüzde yüzde 50’ye yakın bir zarar olduğunu öğrendik. Ancak hasar tespitlerinin ardından tabloyu daha net görebileceğiz. Bunun için derhal incelemelerin tamamlanması gerekiyor. Bu noktada sigortası olmayan tarlalarımız çok önemli. Çiftçi Kayıt Sistemi’ne (ÇKS) kayıtlı olsa bile ürünlerini TARSİM’e sigortalatamayan çiftçilerimiz için hızla destekleyici adımlar atılmalı. Sigortalı olanlarda da tespitler doğru yapılarak hiçbir mağduriyete izin verilmemeli” ifadelerini kullandı.

“ÇİFTÇİLERİMİZ ZATEN ZORDA”

Tekirdağ’daki tarımsal üretimin Türkiye için çok önemli olduğunu vurgulayan Yüceer, “Tekirdağ’daki tarımsal üretim ülkemiz için stratejik konumda. Salgın döneminde risk alarak evinden çıkan ve alın teri ile üretmeye devam eden çiftçilerimize teşekkür borçluyuz. Ancak tarıma beklenen desteği hala göremiyoruz. Çiftçilerimiz zaten çok zor koşullarda üretime devam ediyor. Fide, fidan, tohum, kimyasal gübre ve ilaç, sulama, elektrik, yem, mazot vs. yaşanacak maliyet artışları tarımsal üretimi tehdit ediyor. Buna rağmen çiftçilerimiz 2019 yılının devlet desteklerini daha yeni alabildiler. 2020 destekleri için hala bakanlıktan ses yok. Ancak çiftçilerimizin her bir kuruş hakkının peşini bırakmayacağız” dedi.

Güncelleme Tarihi: 18 Haziran 2020, 16:22

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65