Büyükşehirden koronavirüse karşı yeni önlem

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı, son günlerde COVID-19 vakalarındaki artışı dikkate alarak tüm belediyelere örnek olacak yeni bir uygulamayı hayata geçirdi.

Büyükşehirden koronavirüse karşı yeni önlem

Kapaklı Gazetesi - T.C. Sağlık Bakanlığı Sağlık Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü ile Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı arasında yapılan işbirliği sonucunda uygulamaya alınan web servisi hizmeti sayesinde belediye personeli ve hizmet binalarına giriş yapan vatandaşların HES kodunun sorgulanması ve karekod okutularak güvenli alanların belirlenebilmesi olanağı ile salgın yayılım hızının en aza indirgenmesi hedefleniyor.

‘’SALGIN YAYILMA HIZINI EN AZA İNDİRİLMESİNDE KATKI SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ’’

Kurum kimlik kartını sisteme okutarak uygulamayı başlatan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi hayata geçirdiği bu uygulama ile çalışanların ve vatandaşların sağlığı ile ilgili hassasiyetini bir kez daha göstermiş oluyor. Güncel videoları anlık olarak sitemizde mevcut. Bu uygulama ile salgın yayılım hızının en aza indirilmesine katkı sağlamayı hedefliyoruz” dedi.

COVID’E KARŞI ÇALIŞMA ORTAMI TEKNOLOJİYLE SAĞLANACAK

Tekirdağ Valiliği İl Pandemi Kurulunun 18/08/2020 tarih ve 91 sayılı kararının 2. maddesinde “Hayat Eve Sığar” (HES) uygulamasının tüm kamu kurumlarında randevu talepleri öncesi ve kamu kurumlarına girişlerde kullanılması önerisinin dikkate alınarak hayata geçirildiği proje, unvan ve statü gözetmeksizin çalışan tüm personelin hizmet binalarına girişleri esnasında Personel Kimlik Kartını giriş kapılarında bulunan PDKS cihazına okutması ile aktif hale gelmiş olacak. Sistem yazılımının sıfır maliyet ile Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı çalışanları tarafından yapıldığı projede, çalışanların HES kodlarının personel kimlik kartlarına yüklenmesinin sağlanmasıyla iş girişlerinde personelin kimlik kartını PDKS (Personel Devam Kontrol Sistemi) cihazına okutması sonucunda COVID-19 salgını açısından risk taşıyıp taşımadığı anlaşılmış olacak. Sistem tarafından, kişi risk taşıyor ise durum anında Sağlık Dairesi Başkanlığına ve SMS yoluyla ilgilisine mesajla bildirecek, duruma müdahil olunarak güvenlik görevlileri tarafından yürürlükteki pandemi talimatlarına uyumlu bir şekilde sorumlulara gerekli bildirimler yapılacak.

KAREKOD OKUTULARAK GÜVENLİ ALAN KONTROLÜ UYGULAMASI İLE RİSK ALANLARINA ULAŞILACAK

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesine ait tüm lokasyonlarda görev yapan personel ve vatandaşların kullanımına sunulan “Güvenli Alan Karekodları” bina girişleri ve katlarına asılmak suretiyle kullanılır hale getirildi. Personel ya da vatandaşlar HES uygulaması üzerinden “Alan Karekod Okut” menüsüne tıklayarak binada ilan edilen karekodu okutup, mevcut güvenli alanlar ile bu alanlardaki toplam ve riskli kişi sayısını görüntüleyebilme imkanına erişmiş olacak. Alan karekodu bulunmayan lokasyonlar için, Bilgi İşlem Dairesi Başkanlığı ile iletişime geçilerek karekod talep edilebilecek.

Öte yandan HES kodunun tarifi, nasıl ve ne şekilde alınabileceği ile ilgili bilgilendirici afişler bina girişlerine, katlara ve vatandaşların görebileceği tüm alanlara asılarak konu ile ilgili farkındalık yaratılması hedefleniyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Kasım 2020, 17:41

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65