Büyükşehir arı yetiştiricilerinin yüzünü güldürdü

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi’nin başlattığı ‘’Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi’’ kapsamında bugüne dek toplam 22 bin 293 adet kovan dağıtıldı.

Büyükşehir arı yetiştiricilerinin yüzünü güldürdü

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından "Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi" kapsamında il genelinde 5 yılda 982 arı yetiştiricisine 22 bin 293 adet kovan dağıtımı yapıldı.

Kovan dağıtımının yanı sıra yetiştiricileri de sık sık kontrol eden Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Abdül Işık ve Süleyman Menekşe isimli iki yetiştiricinin işletme seviyesine tam olarak ulaştıklarını belirtti. Projeden memnun olduklarını ve işletmelerinin bu seviyeye gelmesinde projenin çok büyük etkisi olduğunu belirten işletmeciler ise, arı ölümlerine rağmen oldukça verimli bir sezon geçirdiklerini ifade ettiler.

‘’TÜRKİYE’DE BİR BELEDİYE TARAFINDAN YAPILAN EN BÜYÜK PROJE’’

Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi'nin arıcılık konusunda Türkiye genelinde bir belediye tarafından uygulamaya konulan en büyük proje olduğunun altını çizen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, "Bölgemizde buğdaydan sonra en yoğun şekilde tarımı yapılan ayçiçeği bitkisinin gerek nektar gerek polen olarak arıcılar için çok uygun olması nedeniyle bölgemiz, bal üretimine çok uygundur. Biz de Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak bu konuya özel önem verdik ve arı kovanı dağıtımı projemizi başlattık. Dağıtımını yaptığımız kovanlar sayesinde üreticilerimizin daha da başarılı olduklarını görmek bizi mutlu ediyor." dedi.

Güncelleme Tarihi: 06 Ekim 2020, 17:39

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65