Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

Bağbozumu Etkinliği’nde 30 yeni üzüm sergilendi

Bağbozumu Etkinliğinde yeni geliştirilen ve sadece Türkiye’de Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsünde bulunan yaklaşık 30 üzüm çeşidi katılımcıların beğenisine sunuldu.

Bağbozumu Etkinliği’nde 30 yeni üzüm sergilendi

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde Bağbozumu Etkinliği gerçekleştirildi. Türkiye’de hiçbir bölgede bulunmayan ve yeni geliştirilen yaklaşık 30 üzüm çeşidi şenlikte sergilendi.

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürlüğünde düzenlenen Bağbozumu Etkinliğine; Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Namık Kemal Üniversitesi Rektörü Mümin Şahin, Vali Yardımcısı Murat Eren, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, İl Müftüsü İsmail İpek, Tarım İl Müdürü Oktay Öcal, Tarım Kredi Kooparatifi Bölge Müdürü Adnan Yusuf Güney, Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı ve çok sayıda davetli katıldı.

‘’BAĞCILAR İÇİN SON DERECE DEĞERLİ SAYILMAKTADIR’’

Tekirdağ Bağcılık Araştırma Enstitüsü Müdürü Mehmet Ali Kiracı Bağbozumu Etkinliğinde yaptığı konuşmada, “Bağ bozumu üzümlerinin toplama zamanına verilen isimdir. ’Bakarsan bağ olur bakmazsan dağ olur’ atasözümüz bir işin meyvesini alabilmek için bir emek sarf edilmesinin önemini bağdan örneklemeyle açıklamıştır. Üreticilerin yıl boyunca emek verdikleri bağlarda üzümler bu dönemde toplanarak gelire dönüşür. Bu durum biz bağcılar için üzüme duyulan bir saygının neşe ve şenliğe dönüşme halidir. Bu sebeple bağ bozumu günü bağcılar için son derece değerli sayılmaktadır. Bugün ülkemizin birçok yerinde yaklaşık 37 adet bağbozumu şenliği, bağbozumu festivali, bağ bozumu etkinliği, üzüm bayramı ve benzeri isimler altında kutlanmaktadır” dedi.

EKİBİ TEBRİK ETTİ

Vali Aziz Yıldırım, “Bu masada bulunan üzümler hiçbir tezgahta bulunmayan sadece burada bulunan çeşitler. Bunlar tamamen burada bulunan mühendis arkadaşların geliştirdikleri üzümler” diyerek üzümleri geliştiren tüm Bağcılık Araştırma Müdürlüğü ekibini tebrik etti.

Sonrasında İl Müftüsü İsmail İpek’in okuduğu duanın ardından Vali Aziz Yıldırım katılımcılarla birlikte bağa giderek, üzüm hasadını gerçekleştirdiler.

Güncelleme Tarihi: 16 Eylül 2020, 12:24

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65