Albayrak: Benim için büyük bir gurur

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Türk-Macar dostluğunun gelişmesine yaptığı katkı ve çalışmalarından dolayı Macaristan liyakat nişanı ile ödüllendirildi.

Albayrak: Benim için büyük bir gurur

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ Rakoczi Müzesi'nde gerçekleştirilen törende Macaristan Ankara Büyükelçisi Victor Matis, Macaristan liyakat nişanını Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'a takdim etti. Başkan Albayrak, ödülden dolayı Büyükelçi Matis’e teşekkürlerini iletirken, “Bu ödülü almak benim için bir gururdur.” dedi.

Türk–Macar dostluğuna bir katkı sağladığı için Macaristan Büyükelçisi Victor Matis’e minnettar olduğunu söyleyen Başkan Albayrak, "Türk halkı olarak Macaristan ile tarihi, kültürel, sosyal ve ekonomik anlamda köklü bağlarımız var. Türkiye ile Macaristan ilişkilerinde Tekirdağ önemli bir yere sahip. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak Türk-Macar dostluğunu daha ileri bir seviyeye taşımak ve yok olmaya yüz tutmuş bir kültür varlığını kentimize kazandırmak adına Rakoczi'nin generallerinden Mihaly Csaky'nin evini restore ettik. Türk-Macar Kültür Evi işleviyle hizmete sunduğumuz bu tarihi ahşap bina, yeni nesillerin ortak tarihimizi daha iyi bir şekilde öğrenmelerine ve kültürel bağlarımızın daha da güçlenmesine vesile olacaktır. Bundan sonra da iki ülke ilişkileri arasında köprü görevi görmeye devam edeceğiz. Türk-Macar dostluğunun önümüzdeki yıllarda daha da gelişeceğine yürekten inanıyorum. Yüzünü her daim güneşe dönen Tekirdağ halkı adına bu nişanı almaktan büyük bir kıvanç duyuyorum" dedi.

Törene Macaristan Büyükelçisi Victor Matis ve Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın yanı sıra Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Macaristan İstanbul Başkonsolosu Lazslo Keller, Macaristan Fahri Konsolosu Erdoğan Erken, Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Fatih Ünsal, TESKİ Genel Müdürü Dr. İbrahim İçöz, Tekirdağ Macar Dostluk Derneği Başkanı Sedat Kaplan ve yönetimi ile Türk ve Macar misafirler katıldı.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2021, 11:19

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65