695 bin 720 dekar tarım arazisi sulanacak

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde başlayan sulama sezonunda toplam 695 bin 720 dekar tarım arazisinin sulanacağını belirtti.

695 bin 720 dekar tarım arazisi sulanacak

Kapaklı Gazetesi - Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü, Trakya’da sulama sezonunu başlattı. Konuyla ilgili Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, dünyada olduğu gibi ülkemizde de nüfus artışına paralel olarak başta tarım olmak üzere içme, kullanma ve sanayi sektöründeki su taleplerinde büyük artış olduğu belirtildi.

“SU KAYNAKLARININ VERİMLİ KULLANIMINI ZORUNLU KILIYOR”

Etkileri gittikçe daha fazla hissedilen kuraklık ve iklim değişikliği ile birlikte su miktarında da azalmaların beklenmesinin, sulama başta olmak üzere mevcut su kaynaklarımızın azami surette değerlendirilmesini ve en verimli şekilde kullanılmasını gerektirdiği dile getirilen açıklamada, bu tablonun su kaynaklarının rasyonel yönetimini ve verimli kullanımını zorunlu kıldığı ifade edildi. Bu kapsamda Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nün, su kaynaklarının korunması, yönetilmesi, geliştirilmesi ve gelecek nesillere eksiksiz olarak aktarılması maksadıyla projeler ürettiği belirtilen açıklamada “Bilindiği üzere 2021 yılı Tarım ve Orman Bakanımız Sayın Dr. Bekir Pakdemirli tarafından "Su ve Sulamada Hamle Yılı" olarak ilan edildi. Bu sebeple 2021 yılı "Sulama yatırımlarımızda hamle yılı" olacaktır. Bu kapsamda Bölgesel Kalkınma projeleri olan GAP, KOP, DAP ve DOKAP başta olmak üzere özellikle sulama yatırımlarımızı hızlandırarak verimli topraklarımızın bereketine bereket katmak için çalışmaktayız. DSİ olarak modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koymaktayız. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükseltiyor” denildi.

“695 BİN 720 DEKAR TARIM ARAZİSİ SULANACAK”

Bu kapsamda Edirne, Tekirdağ ve Kırklareli’nde başlayan sulama sezonunda toplam 695 bin 720 dekar tarım arazisinin sulanacağı dile getirilen açıklamada, “Trakya'da toplam 695 bin 720 dekar tarım arazisinde yapılacak sulu tarım ile birlikte 2021 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 360 milyon TL katkı sağlanması hedefleniyor. Çiftçilerimize bol ve bereketli bir sulama sezonu diliyoruz. DSİ olarak ülke tarımı ve ülke insanı için özveri ile çalışmaya devam etmekteyiz. Tarım arazilerinin suya kavuşmasını, modern sulama sistemlerinin yaygınlaşmasını ve özellikle de su tasarrufu sağlanmasını önemsiyoruz. Çalışmalarımızı da bu yönde kararlılıkla sürdürüyoruz” ifadelerine yer verildi.

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2021, 18:05

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER