57. Alay Yürüyüş Komitesi Çanakkale'ye uğurlandı

Geleneksel 57. Alay Yürüyüş Komitesi, düzenlenen törenle Çanakkale’ye uğurlandı. Yürüyüş Komitesi, 18 Mart tarihinde 57. Alay’ın şehit düştüğü Çanakkale Şehitliği’nde olacak.

57. Alay Yürüyüş Komitesi Çanakkale'ye uğurlandı

Kapaklı Gazetesi - 13-18 Mart tarihleri arasında Çanakkale Şehitliği’ne gerçekleştirilecek 57. Alay Vefa Yürüyüşü için, Tarihi Valilik Binası önünde tören düzenlendi.

Törene Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım’ın yanı sıra Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, Süleymanpaşa Kaymakamı Harun Kaya, Tekirdağ İl Emniyet Müdürü Mehmet Erduğan, Tekirdağ İl Jandarma Komutanı Kd. Alb. Osman Kılıç, yürüyüşe destek veren kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile vatandaşlar katıldı.

"EN BÜYÜK SAVAŞLARDAN BİRİSİDİR"

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından törende 26. 27. 57. Alayları Yaşatma Araştırma Gönüllüleri Derneği Başkanı Hikmet Selim Yılmaz günün anlam ve önemini belirten bir konuşma gerçekleştirdi. Yılmaz’ın ardından konuşan Tekirdağ Valisi Aziz Yıldırım, “ Çanakkale Savaşı’nın ne olduğunu, ne anlama geldiğini hiçbir zaman unutmamalı, unutturmamalıyız. Başka milletlerin bu topraklar üzerindeki birtakım emellerine ulaşmak için yapmış olduklarını bugünde farkına varmalı ve bunun idrakine varmalıyız. "Kahramanlar Savaşı" olarak Türk ve Dünya tarihine geçen "Çanakkale Savaşı", yaklaşık bir milyona yakın verilen kayıpla birlikte çarpışmaların şiddetine bakıldığında, insanlık tarihinin şahit olduğu en büyük savaşlardan biridir” dedi.

"O GÜNKÜ RUHUN KAYBOLMADIĞININ EN BÜYÜK GÖSTERGESİDİR"

Yıldırım, “Bu savaşa Tekirdağ'ımızdan da bir alay katılmıştır. Bu alay, 57. Alaydır ve Komutanı Hüseyin Avni Bey'dir. 22 Şubat 1915 tarihinde törenle sancağı verilen 57. Alay, 23 Şubat 1915 tarihinde Çanakkale'ye doğru yola çıkarak 26 Mart 1915'te Çanakkale Bigalı Köyü'ne varmıştır. 57. Alay'ın Conkbayırı'na hareket eden üç taburu ve bir dağ bataryasını oluşturan yaklaşık 3 bin subay ve askeri, Conkbayırında kendisinden yaklaşık 6 kat daha büyük bir düşman gücüne karşı taarruza geçmiştir. En yüksek rütbelisinden, erlerine, mutfağında çalışan aşçı yamağına kadar büyük bir kısmı bu taarruzda şehit olmuştur ancak çıkarmayı durdurmuş ve düşman unsurlarının hedeflerine ulaşmasına canları pahasına engel olmuştur. Göstermiş olduğu büyük kahramanlıkla dünya tarihine geçen 57. Alay: milletimizin inancını, savaş gücünü, kuvvet ve kudretini bütün dünyaya bir kez daha ispat etmiştir. Onlar, bugünleri özgür Türkiye'yi, bu toprakları kaybetmemek, bu bayrağı indirtmemek için, bu ezanları dindirmemek için; mücadele etmiş, kanlarını dökmüş, canlarını vermiş, sevdiklerini arkalarında bırakmış insanlardır. Vatanımız için, geleceğimiz için, bizler için hiç düşünmeden canlarını vererek bu vatanı bize emanet eden şehitlerimiz gibi bizlerin de aynı ideallerle ve onların kutlu yürüyüşünden ilham alarak; vatanımız için, milletimiz için, bayrağımız için çalışacağımıza, mücadele edeceğimize hiç kimsenin en ufak bir şüphesi olmasın. 57. Alay'ın anısını yaşatmak için başlatacağınız bu yürüyüş o günkü ruhun kaybolmadığının en güzel göstergesidir. Bu ruh; bugün, özgür ve bağımsız Türkiye'yi daima yaşatmak ve yüceltmek için taşıdığımız ruhtur. 1915'te başlayan kutlu yürüyüşü bize unutturmayan ve 57. Alay'ı yaşatan bu yürüyüşün, aynı coşkuyla ve aynı özgüvenle devam etmesini temenni ediyor, hepinize saygılarımı sunuyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

Vali Yıldırım’ın konuşmasının ardından, komite üyeleri ve yürüyüş heyeti, Çanakkale’ye uğurlandı.

Güncelleme Tarihi: 15 Mart 2021, 11:04

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65