Tekirdağ’ın hava kalitesi son üç yılda arttı

Temiz Hava Hakkı Platformu’nun 3 yıllık hava kirliliği raporlarına göre, Tekirdağ hava kalitesini arttıran şehirler arasında yer aldı.

Tekirdağ’ın hava kalitesi son üç yılda arttı

Kapaklı GazetesiTemiz Hava Hakkı Platformu’nun 3 yıllık hava kirliliği raporlarına göre, Tekirdağ hava kalitesini arttıran şehirler arasında yer aldı.

“Temiz Hava Haktır” sloganıyla çalışmalar yapan, Türkiye genelinde ölçümler yaparak elde ettikleri sonuçları kamuoyu ile paylaşan Temiz Hava Haktır Platformu, 2018 yılı raporunu açıkladı. Raporda Tekirdağ, Türkiye’de hava kirliliği azalan iller arasında gösterildi.

HAVA KALİTESİ SON 3 YILDIR ARTIYOR

Temiz Hava Hakkı Platformu yayınladığı rapora göre; hava kalitesi en iyi olan şehir Ardahan, hava kirliliği en fazla olan şehrin ise Afşin - Elbistan Termik Santrali’nin bulunduğu Kahramanmaraş oldu. Aynı raporda Tekirdağ'ın hava kalitesi 2016 yılında 71 PM ölçülürken, 2017'de 60 PM ve son olarak 2018 yılında da 41 PM olarak ölçüldüğü belirtildi. Hava kalitesi sürekli iyileşen Tekirdağ 2018 yılında PM10 2018 yılı ulusal limiti olan 44 μg/m3 seviyesinin de altına düşerek, kirli hava statüsünden de çıkmış oldu.

TEKİRDAĞ BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ HAVA KİRLİLİĞİNİN AZALTILMASINA KATKI SAĞLADI

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, evsel atıkların arıtılması ve denizlerde kirliliğin azaltılmasında olduğu gibi iş yerleri, fabrikalar ve imalathanelerde yaptığı denetimler, halkı bilinçlendirme çalışmaları ve katı atık vahşi depolama sahalarının kapatılmasıyla hava kirliliğinin azaltılmasına katkı sağladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, termik santrallere karşı kararlı duruşu da hava kalitesinin iyileştirilmesine yönelik çalışmalara katkı sağladı. 

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından Tekirdağ İli Hava Kirliliği Eylem Planlarının hazırlanması için çalışmalara başlandı.

Güncelleme Tarihi: 27 Ağustos 2019, 15:45

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3