Büyükşehir, kültür varlıklarını restore ediyor

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi, Miras Atölyesi II projesi kapsamında yok olmaya yüz tutmuş kültür varlıklarını restore ederek kırsal turizme kazandırmaya devam ediyor.

Büyükşehir, kültür varlıklarını restore ediyor

Kapaklı Gazetesi - Miras Atölyesi II projesi kapsamında Şarköy’ün Uçmakdere ve Güzelköy mahallelerinde bulunan kültür varlıklarının restorasyonunda büyük ilerleme sağlandı.

Proje kapsamında Uçmakdere Mahallesi’nde yapıldığı dönemin mimari anlayışını yansıtan tarihi ahşap bina aslına uygun bir şekilde restore edildi. Bir asırdan uzun süren yıpranmışlığın ardından ilk zamanlardaki haline kavuşan tarihi ahşap bina, doğal güzellikleriyle kırsal turizm tutkunlarının gözdesi olan Uçmakdere’ye değer kattı.

KİREMİT ÇATILI CAMİNİN RESTORASYONU SÜRÜYOR

Öte yandan Güzelköy’de erken dönem Osmanlı Mimarisinin özelliklerini taşıyan kiremit çatılı cami ve özgün formunu korumayı başaran hamamın restorasyon çalışmaları yoğun bir şekilde sürdürülüyor. Söz konusu restorasyon çalışmalarının tamamlanmasıyla Tekirdağ’ın kırsal turizminde öne çıkan mahalleler olan Uçmakdere ve Güzelköy, turistler için yeni ziyaret noktalarına kavuşmuş olacak.

‘’TEKİRDAĞIMIZ KÜLTÜREL ZENGİNLİKLERE SAHİP BİR İLİMİZ’’

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından 2014 yılından bu yana sürdürülen Kırsal Turizmi Geliştirme Projesinin ileriki aşamalarında, doğal güzelliklere ve kültürel zenginliklere sahip olan kırsal mahallelerinin doğa ve kültür turizmi ile gastronomi turlarının uğrak yeri haline getirilmesi hedefleniyor. Yürütülen restorasyon faaliyetlerini düzenli olarak yerinde inceleyen Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Turizm, Tekirdağ Büyükşehir Belediyemizin beş temel vizyonu arasında yer alıyor. Doğal güzelliklere ve kültürel zenginliklere sahip ilimiz, kırsal turizm alanında büyük bir potansiyele sahip. Bu potansiyeli değerlendirmek amacıyla Kırsal Turizmi Geliştirme projemizi hayata geçirdik ve geride bıraktığımız altı yıl içerisinde büyük ilerleme kaydettik. Kültür varlıklarımızın restorasyonuyla turistler tarafından ziyaret edilebilecek yerlerin sayısı daha da artmış olacak. Tekirdağ’ı, kırsal turizmin önde gelen merkezlerinden biri haline getirmek hedefimizdir” dedi.

Güncelleme Tarihi: 20 Temmuz 2020, 12:15

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65