Kunduz Güreşleri'nin tarihi belli oldu

Son yıllarda ata sporumuz yağlı güreşlerin en çok ilgi gördüğü yerlerden birisi olan Kunduz Yağlı Güreşleri’nin bu yıl gerçekleşeceği tarih belli oldu. 

Kunduz Güreşleri'nin tarihi belli oldu

Merakla beklenen 2019 Kunduz Güreşleri hakkında bir basın açıklaması düzenleyen Samsun Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, organizasyon tarihini açıkladı. Vezirköprü Kültür Sanat, Doğa ve Turizm Festivali etkinlikleri kapsamında bu yıl 15'incisi düzenlenecek olan güreşler hakkında konuşan Başkan Edis, etkinliğin bu yıl 13 Ağustos 2019 Salı günü gerçekleştirileceğini belirtti. Düzenlenen basın toplantısına mevcut Güreş Ağası Halil İbrahim Çiçek, Kunduz Güreşleri'nin Altın Kemerli Güreş Ağası Bilal Acar ve organizatör Bayram Doğan da katılım gösterdi.

‘’KEYİFLİ BİR GÜREŞ MÜSABAKASI İZLEMEYİ TEMENNİ EDİYORUZ’’

Basın toplantısında konuşan Vezirköprü Belediye Başkanı İbrahim Sadık Edis, Kunduz Güreşleri'nin Kurban Bayramı'nın 3. günü yapılacağını açıkladı. Edis, ‘’Her yıl geleneksel hale getirdiğimiz Kunduz Güreşleri organizasyonumuzu bu yıl da gerçekleştireceğiz. Önceki dönem 4 yıl üst üste güreş ağalığımızı yapan Bilal Acar, Yeni güreş ağamız Halil İbrahim Çiçek ve bu organizasyonu düzenleyecek olan arkadaşımız Bayram Doğan da bugün aramızda. Bizler bugün hep birlikte Kunduz Güreşleri’nin bu yılki programını istişare etmek için burada toplandık. Bu yıl güreşlerimiz Kurban Bayramı’nın 3. Gününde yani 13 Ağustos’ta gerçekleşecek. Tüm halkımızla birlikte keyifli bir güreş müsabakası izlemeyi temenni ediyoruz.’' dedi.

‘’KIRKPINAR’IN TÜM PEHLİVANLARI BURAYA GELECEK’’

Başkan Edis'in ardından söz alan isim geçtiğimiz yıl 250 bin TL ile ağalık ihalesini kazanan Kunduz Güreşleri Ağası Halil İbrahim Çiçek oldu. Çiçek, ‘’Organizasyonumuz bu yıl 13 Ağustos Salı günü saat 09.00’da başlayacak. Kırkpınar’da bulunan tüm pehlivanlarımız buraya gelecek. Başaltında bulunan dört pehlivanımız her yıl başa çıkıyor, burada da Kırkpınar’da Başpehlivanlığa yükselen 4 pehlivanımız güreş tutacak.’’ dedi.

‘’HALKIMIZ HAK ETTİĞİ GÜREŞ ETKİNLİĞİNİ İZLEYECEK’’

 Kadın ve çocuk izleyenler için de yeni bir tribünün müjdesini veren Çiçek, ‘’ Kadın ve çocuklar için de bir tane tribün koyacağız. Güreş etkinliğimizi söz verdiğimiz şekilde yapmaya çalışıyoruz. Vezirköprü halkı, hak ettiği güreşleri izleyecek.’’ İfadelerini kullandı. 

BAŞPEHLİVAN OLANA BİR EV BİR ARABA!

Toplantıda basın mensupları tarafından sorulan soruları yanıtlayan Kunduz Güreşleri'nin Altın Kemerli Güreş Ağası Bilal Acar ise, ‘’Başaltında ve yetişmekte olan Vezirköprülü pehlivanlarımız var. İnşallah ilerleyen zamanlarda bu pehlivanlarımız daha üst klasmanlarda güreş tutacak. Bir de sözümüz var, Vezirköprümüzde yetişen güreşçi kardeşlerimizin hangisi başpehlivanlık statüsüne çıkıp başpehlivan olursa, kendisine bir daire vereceğim. Umarım yakın zamanda bir başpehlivan çıkarırız da bu sözümü de yerine getiririm. Yeni güreş ağamız da bir araba verir. Yeter ki çıksın.’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 30 Ocak 2019, 00:58

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3