“Tarımı görmezden gelmek ayçiçek yağı fiyatını yükseltiyor”

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Tekirdağ Milletvekili Dr. Candan Yüceer, son günlerde ayçiçek yağında yaşanan artışa tepki gösterdi.

“Tarımı görmezden gelmek ayçiçek yağı fiyatını yükseltiyor”

Kapaklı Gazetesi - Ayçiçek yağının günden güne artış gösterdiğini belirten CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Üreticiyi de tüketiciyi de yalnız bırakan iktidar, ayçiçek üreticisini desteklemek yerine dışarıdan ithal etmeyi tercih ediyor.” dedi. Dr. Yüceer ayrıca, verdiği soru önergesiyle konuyu meclis gündemine de taşıdı.

“FİYAT YÜKSELİŞİNİ ÖNLEMEK İÇİN NE YAPILDI?”

CHP’li Yüceer, yaşanan yükselişin öngörülebilir olmasına rağmen yaşandığına dikkat çekerek, “Geçtiğimiz ağustos ayında dünya üzerinde ayçiçeğinin ton fiyatı ortalama 390 dolarken, ekim ayında bu rakam 530 dolara çıktı. Küresel salgının etkisiyle birlikte ayçiçeği fiyatlarında böyle bir artışın olacağı öngörülüyordu. Yerli üreticiler ve uzmanlarda fiyat artışı yaşanacağı konusunda sıklıkla uyardı. Peki, AKP bu fiyat yükselişini önlemek için ne yaptı?” ifadelerini kullandı.

“ARTIŞ ENFLASYONUN ÜZERİNE ÇIKMIŞTIR”

Ayçiceği fiyatının artmasının temel nedeninin AK Partili yetkililer tarafından diğer ülkelerdeki ihracat kısıtlaması olarak gösterildiğini hatırlatan Milletvekili Yüceer, “Benzer kısıtlamaları pek çok ülke yaşamaktadır. Ancak Türkiye’de ayçiçek yağının fiyatı diğer ülkelere kıyasla daha fazla yükselmiş, bu oran yüzde 60’a çıkmıştır. Bu oranla ayçiçek yağındaki artış gıda enflasyonunun da üzerine çıkmıştır. Bu fiyat artışının nedeni hakkında ve giderilmesi için iktidar hangi çalışmaları yapmıştır.” dedi.

“TÜİK VERİLERİ GÜVEN VERMİYOR”

TÜİK verileriyle Ziraat Mühendisleri Odası verileri arasında büyük bir fark olduğuna dikkat çeken Dr. Yüceer, “TÜİK verileri yine güven vermiyor. TÜİK verilerine göre, 2019’da 1 milyon 950 bin ton yağlık ayçiçeği yapılmış. Meslek Odalarına göre ise bu rakam 1 milyon 650 bin. Aradaki 300 bin ton gibi büyük bir fark var. TÜİK gerçekleri değil duyulmak isteneni söyledikçe, tarımda program yapmak zorlaşıyor. TÜİK sadece rakamlar görüyor olabilir. Ama burada ürettiğinin karşılığı ödenmeyen ve önlenmediği için zamlı alışveriş yapan milyonlarca insan var” ifadelerini kullandı.

“TEKİRDAĞLI ÜRETİCİLERE NEDEN TOHUM DESTEĞİ SAĞLANMIYOR”

Uzmanların yaptığı uyarıları hatırlatarak, ayçiçek üretiminde Türkiye’nin kendisine yetecek bir ülke olduğunun altını çizen Dr. Yüceer, “Uzmanlar, tarımsal üretim planlaması kapsamında yeterli miktarda ve zamanında ödenen desteklerle ve alım garantisiyle ayçiçeğinde kendimize yeterli bir ülke olacağımızı ifade ediyor. Ancak, ayçiçeği üretimindeki destekleri yetersiz buluyoruz. Türkiye’de 21 şehre tohum desteği veriliyor. Tekirdağ ayçiçeği üretiminde birinci olmasına karşın Tekirdağ’lı çiftçilere sağlanan bir tohum desteği bulunmuyor. Ayçiçek fiyatlarında artış yaşanacağına ilişkin bütün uyarılara rağmen, neden Tekirdağlı üreticilere ayçiçek tohumu desteği sağlanmıyor” dedi.

“İTHALAT ÜZERİNE KURULU SİSTEM DEĞİŞMELİ!”

Gıdada artan fiyatların sorumlusunun üreticiler değil yanlış tarım politikaları uygulayan siyasi iktidar olduğunun altını çizen Yüceer, açıklamasını şu sözlerle noktaladı; “Yanlış tarım politikalarının bugüne yansımalarından biri olan gıda enflasyonunu geçici tedbirlerle çözmek mümkün değildir. Ülkemizde derhal tarımsal ürün dışalımı kısıtlanmalı, gümrük vergileri düşürülmemeli, tarımsal kredi kullanımı çiftçi yararına düzenlenmelidir. Ayrıca mazot, tohum, yem, ilaç, gübre gibi girdi maliyetleri düşürülerek ürün destekleri artırılmalıdır. İthalat üzerine kurulu sistemin değiştirilmesi, yerli üretimin desteklenmesiyle sağlanması gerekmektedir.”

Güncelleme Tarihi: 05 Şubat 2021, 17:49

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Çiftçi
Çiftçi - 3 ay Önce

Tarım hakkında yorum yapmak için tarımı bilmek lazım objektif çiftçiyi dinlemek lazım

SIRADAKİ HABER

banner65