‘’Sessiz kalmak suça ortak olmaktır!’’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları, ülke gündemindeki kadın ve çocuk istismarlarını konu alan bir basın toplantısı düzenledi.

‘’Sessiz kalmak suça ortak olmaktır!’’

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları, ülke gündemindeki kadın ve çocuk istismarlarını konu alan bir basın toplantısı düzenledi.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Kadın Kolları Başkanı Zeliha Firidin, son zamanlarda artan kadın ve çocuk istismarlarına dikkat çekmek için 23 Şubat 2018 Cuma günü saat 14:30’da CHP Kapaklı İlçe Teşkilat Binası’nda basın açıklaması düzenledi.

‘’SÖYLEDİĞİ BAŞKA YAPTIĞI BAŞKA’’

Çocuk istismarlarının önüne geçilmesi için ciddi yasal düzenlemelerin yapılması gerektiğini belirten Firidin, Çocukların, güvenilir bir ortamda büyümelerini sağlamak hükümetin en öncelikli sorumluluğu iken her gün yeni bir çocuk istismarı haberi ile uyanıyoruz. İktidarın başkanı bugün çıkmış “çocuk istismarı için en ağır cezaları getireceğiz, bu toplumsal bir dinamittir” diyor. Ne yazık ki bu sözler, iktidarı her zamanki gibi söylediği başka yaptığı başka olmaktan öte geçiremiyor. Küçük yaşta evliliklerin önünü açan yasa tasarısı, çocukları vakıfların denetimsiz yurtlarına mecbur etmesi, bilimsel eğitimden uzak Sübyan Mektepleri ile mevcut iktidar, çocuk istismarı mücadelesi konusunda inandırıcılığını yitirmiştir.’’ Dedi.

‘’BİZ SUÇ ORTAĞI OLMAYACAĞIZ’’

İstismarlara karşı sessiz kalmanın suça ortak olmak olduğunu belirten Firidin, ‘’Çocuk istismarı ile mücadele konusunda iktidarın samimiyetini ölçmenin iki kriteri vardır. Bir: cezaları arttırmak, iki: istismara zemin yaratan, sebep olan kurumları ortadan kaldırmaktır. İnsanlığın partisi, dili, dini, ırkı yoktur. İstismar insanlık suçudur ve çocuklarımız geleceğimizken onları korumak hepimizin göreviyken susmak buna sessiz kalmak suça ortak olmaktır. Biz suç ortağı olmayacağız. Takipçi olacağız, denetçi olacağız, önleyen olacağız. Kirli zihniyetlerin sessiz sessiz hareket ederek çocuklarımızı incitmesine izin vermeyeceğiz. Çocuklarımız için endişe duyuyoruz, çocuklarımıza koruyucu bir ortam sağlayabilmek için derhal taleplerimizin dikkate alınmasını istiyoruz ve bu taleplerin yasal takipçisi olacağımızı ifade etmek istiyoruz.’’ Sözlerini kaydetti.

‘’HÜKÜMETİ BU TEDBİRLERİ ALMAYA ÇAĞIRIYORUZ’’

Hükümetin istismar konusunda gerekli yasal düzenlemeleri yapması gerektiğini belirten Firidin, konuşmasına şu ifadelerle son verdi; ‘’Çocuk istismarı ile ilgili kanunlar, mahkemelerin iyi hal indirimi ya da ceza indirimine imkan vermeyecek şekilde yeniden düzenlenmeli. Çocuklarımıza yurt hizmetinin vakıflardan alınarak, devlet eliyle ve denetimli, kontrollü bir şekilde verilmesini talep ediyoruz. Tüm yurtlar ve özel eğitim kurumlarının düzenli olarak çok sıkı denetim ve kontrollere tabi tutulmasını talep ediyoruz. Çocuk istismarını öven “6 yaşında çocukla evlenilebilir” gibi çocuk istismarını öven, teşvik edenlere, küçük yaşta evliliği özendirenlere de ağır cezai yaptırımların getirilmesini talep ediyoruz. Hükümeti acil olarak bu tedbirleri almaya çağırıyoruz. Bilinmelidir ki biz kadınlar, çocuklarımız için güvenli ortamlar oluşturuluncaya kadar, çocuklarımızın korunması için konulmuş yasal çerçeve yeniden düzenleninceye kadar, çocuklarımızın istismar edilmesine zemin hazırlayan kurumlar kapatılıncaya kadar mücadeleye devam edeceğiz.’’

Kapaklı Gazetesi Haber Merkezi

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3