“Okul müdürleri siyaset yapamaz!”

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, Süleymanpaşa ilçesinde bir lise müdürünün Boğaziçi Üniversitesindeki eylemler hakkında attığı mesajla ilgili açıklama yaptı.

“Okul müdürleri siyaset yapamaz!”

Kapaklı Gazetesi -  Süleymanpaşa Ebru Nayim Fen Lisesi Müdürü Muhsin Şen'in Boğaziçi Üniversitesindeki eylemlerle ilgili attığı mesajın siyasi içerik taşıdığını söyleyen CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Okul müdürleri siyaset yapmaz, telkinde bulunamaz” diyerek duruma tepki gösterdi.

“BİR OKUL MÜDÜRÜ KIŞKIRTICI DEĞİL KUCAKLAYICI OLMALIDIR”

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Milletvekili Aygun, “Tekirdağ’ın Süleymanpaşa ilçesinde bulunan ve ilimizin en başarılı okullarından olan Ebru Nayim Fen Lisesinin Müdürü Muhsin Şen, eğitim için kafa yormak yerine, kendi kişisel istikbali için kafa yorarak Saray'dan medet ummaktadır. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin demokratik haklarını kullanarak yaptığı barışçıl ve hiçbir şiddet içermeyen haklı eylemleri şeytanlaştırmaya çalışarak, veli ve öğrencilere mesajlar atmaktadır. Okul Müdürü Muhsin Şen, “Boğaziçi Üniversitesinde yaşanan öğrenci olaylarının ülke genelinde huzursuzluk, kaos, kargaşa çıkarmayı amaçladığını, okullarındaki öğrencileri de bu olayın içine çekmek istediklerini, bu tarz devlet karşıtı eylemlerin içinde olunmamasını.” istemektedir. Okul Müdürü Muhsin Şen, bu tutumuyla açıkça okul müdürlüğünü unutarak, siyaset yapmaktadır. Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin haklı demokratik eylemini devlet karşıtı, kaos çıkarmaya yönelik eylem gibi göstererek şeytanlaştırmaya çalışmaktadır. Oysa bir okul müdürü kışkırtıcı değil kucaklayıcı; ötekileştirici değil toleranslı olmalıdır.” dedi.

“NASIL KANAAT GETİRMİŞTİR?”

Öte yandan Eğitim-İş Sendikası’nın da konuya tepki gösterdiğini belirten Milletvekili Aygun, “Eğitim İş Sendikası Tekirdağ Şube Başkanı Barış Özer; bu konuda bir açıklama yaparak, söz konusu mesaja hem velilerden hem de öğrencilerden büyük tepki geldiğini belirtmiştir. Sendika, 12. Sınıf öğrencilerinin bu mesajın atıldığı gruplardan çıktığına işaret ederek, “Müdür, bu eylemlerin Devlet karşıtı olduğuna nasıl kanaat getirmiştir? Bu tespitlerini hangi çalışmayla yapmış, emniyet güçleri ve istihbaratla işbirliği yaparak mı elde etmiştir? Bir protesto olayından yola çıkarak, ilimizin en başarılı öğrencilerine ve onların velilerine düstur verme hakkını nereden almaktadır” diye sormaktadır. Biz de aynı sorulara cevap verilmesini talep ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

“VATANDAŞIMIZ DURUMUN FARKINDADIR”

Milletvekili Özcan, açıklamasını şu sözlerle noktaladı; “Anayasa’ya göre öğrencilere demokrasi bilincinin kazandırılması ve eğitim kurumlarında siyasi ve ideolojik telkinler yapılmaması gerekir. Görünen o ki Ebru Nayim Fen Lisesi Müdürü Muhsin Şen, eğitim yerine siyasi istikbali için çalışmayı ve Saraya şirin görünmeyi tercih etmektedir. Neyse ki vatandaşımız durumun farkındadır. Boğaziçili öğrencimiz Şeyma Altundal’ın dediği gibi sadece “Hak’ka kul olmak” lazım.”

Güncelleme Tarihi: 06 Şubat 2021, 16:54

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65