Çetin Mandalı'ya cevap verdi, ‘’Torunlarına baksın yeter’’

Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, 2004-2019 Dönemi Belediye Başkanı İrfan Mandalı'nın ‘’Belediyenin 13 milyonu aşan borcu varsa Kapaklı’yı terkederim" sözlerine cevap verdi. Çetin, "Kapaklı’yı terk etmesine gerek yok torunlarına baksın yeter." dedi.

Çetin Mandalı'ya cevap verdi, ‘’Torunlarına baksın yeter’’

Kapaklı Gazetesi - Gündemle ilgili bir basın açıklaması düzenleyen Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, Kapaklı’nın altyapısı ile ilgili konuşurken; 2004-2019 dönemi Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın iddialarına da cevap verdi.

Belediye Meclis Toplantı Salonunda gerçekleştirilen basın toplantısında konuşan Başkan Çetin, ‘’3 Nisan 2019 yılında mazbatayı aldım ve bugün itibariyle görev süremin ilk 1 yılını tamamlamış bulunmaktayım. Göreve geldiğimiz günden bu yana bir süreç yaşadık. Cumhur İttifakı adayı olarak Trakya’da en yüksek oyu aldık ve bir başarıya imza attık. Hem AK Parti, hem Milliyetçi Hareket Partisi teşkilatları ile birlikte milletin teveccühünü aldık. Başarı büyük olunca insanların beklentileri de yüksek oluyor. Ben de bu süreçte kapıları mümkün olduğunca açık tutmaya gayret ettim. Makamımın bulunduğu kat hep doluydu. Bundan şikayetçi değilim, vatandaşımızı dinlemek benim keyif aldığım bir şey. Onların bütün taleplerini ayrıntısına kadar dinlemeye gayret eden bir insanım.’’ dedi.

‘’7 PARKI İLÇEMİZE KAZANDIRDIK’’

1 yıl içerisinde yapılan hizmetlerden bahseden Başkan Çetin, ‘’Bu yoğunluk yönetim kadrosu ve belediye personelimle geçirdiğim zamanı kıstı. Ancak son 5 aydır her Pazartesi günü sabah müdürlerimiz, başkan yardımcılarımız ve kadromuzla birlikte projelerimizi konuşuyoruz. Takdir edersiniz ki burada 15 yıl aynı yönetimle devam eden bir kadro var. Bu kadronun alışkanlıkları var, bizim kendi tarzımız var. Bunlarla alakalı hem birbirimizi tanıma, hem de hayata geçireceğimiz projelerle ilgili altyapıları çalışma dönemi olarak ilk 1 yılımızı geçirdik. Bu süreçte rutin bekleyen çalışmalarımızı yürüttük. Ben bu zamanda personel verimliliğini arttırmak ve tasarruf etmek için uğraştım. Park ve Bahçeler Müdürlüğü kanalı ile ilçemizin farklı noktalarında 7 tane parkı ilçemize kazandırdık. Fen İşleri Müdürlüğü ile birlikte altyapıdan kaynaklanan yol sıkıntımızı gidermek için çalışma yaptık. Bu rakamlar bültenlerimizde yazıyor. Yaklaşık 28 kilometre yol yaptık ancak Kapaklı’da yollar o kadar kötü ki bu yaptığımız yol hiç hissedilmedi dahi.’’ İfadelerini kullandı.

‘’TALEPLERİMİZİ YAZILI OLARAK İLETTİM’’

Göreve gelir gelmez Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve TESKİ Genel Müdürü İbrahim İçöz ile görüştüğünü belirten Başkan Çetin, ‘’Yolların bu halde olmasının en büyük sebebi Kapaklı’nın altyapı sorunları. Yollarımız yapılıyor fakat altyapı nedeniyle hepsi yamalı halde. Şu anda çıksak ve Kapaklı’yı gezsek böyle bir arızası olmayan çok az yol vardır. Hal böyle olunca ben göreve gelir gelmez ilk önce Kadir Albayrak’ı, ardından TESKİ Genel Müdürümüz İbrahim İçöz beyi ziyaret ederek durumumuzu arz ettim. Geçtiğimiz 5 yıllık dönemde belediyemizin büyükşehir belediyesinden taleplerini de kendilerine yazılı bir şekilde takdim ettim. Bunların arasında en önemli sorunun altyapı olduğunu da tekrar tekrar söyledim.’’ Sözlerini kaydetti.

‘’PINAR BULVARININ PROJESİNDE İHALE AŞAMASINA GELDİK’’

Pınar Bulvarının aydınlatması, asfalt çalışması ve kaldırım çalışmaları için yakın zamanda ihaleye çıkacaklarını söyleyen Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin, ‘’Pınar Bulvarının altyapısının tamamlanması için TESKİ Genel Müdürümüz İbrahim İçöz bey ile görüşmelerimiz sonucu çalışmaların başlamasını talep ettik. Bir iki ay içerisinde Pınar Bulvarında çalışmalarımız başladı, geç başladı ama başladı. Altyapının tamamlanma süreci de uzadı çünkü müteahhit istediği ödemeleri alamadığı için az bir ekiple çalıştı. Nitekim çalışmalar istediğimiz hızda ilerlemedi. Kadir Başkanla da bu işi konuştuk ve vatandaşların sitemlerini aktardım. O da görüşmeleri neticesinde 15 Aralık’ta oradan çıkacaklarını söylemişti. O süreç tamamlandığında beton yol çalışmalarımızı yaptık. Pınar Bulvarı Kapaklı’nın en önemli merkezi haline geleceği için hava şartlarının uygun olmasını bekledik. Pınar Bulvarı ile ilgili asfalt, aydınlatma ve kaldırım çalışmaları için projeleri hazırladık ihale aşamasına geldik.’’dedi.

‘’BİNA VE ARSALARA BAĞLANTILAR YAPILMADI’’

Başkan Çetin, açıklamasını şu sözlerle sürdürdü; ‘’Pınar Bulvarına bağlantı olan yollarımız ve caddelerimiz var. Erbay ve Vatan Caddesi’ne kadar uzanan hattın altyapılarının tamamlanması için de rica ettik. Başladılar ancak sadece ana hattın bağlantıları yapıldı. Bina ve arsalara olan bağlantılar yapılmadı. Biz o konuda onları sıkıştırırken müteahhit işi bırakıp gitti. Haliyle vatandaş da ciddi bir mağduriyet yaşadı. Biz defalarca bu yollardaki bozuklukları mıcır malzeme ile yama yaptık. Onların biran önce bunları bitirmelerini bekledik ancak işler uzayınca ve belirsizlik ortaya çıkınca bazı caddelerde yama işlerini yaptık.’’

‘’EN ÖNEMLİ SORUN ALTYAPI’’

En büyük sorunun altyapı olduğunu vurgulayan Çetin, ‘’Kapaklı’nın en önemli sorunu altyapı. Bizim hükümet konağımız bitme aşamasına geldi ancak o binanın geç bitmesi vatandaşın hizmetini aksatmıyor. Kaymakamlık binası bir şekilde hizmetini yapıyor. Ancak altyapı meselesi bambaşka bir mesele. Hastanemiz uzadı evet, bir sürü talihsizlikler yaşadık. Vatandaşımız bu konuda haklı. Protokol süreci şu anda muallakta bekliyor çünkü herkes can derdinde. Herkes ciddi bir sıkıntı ile boğuşuyorken bunlar biraz ötelenebilir. Hastanemiz yok diye vatandaşlarımız Tekirdağ, Çorlu’ya gidiyor yine bir şekilde sorununu çözüyor. Yağmur yağdığı zaman yaşadığımız felaketin telafisi yok. O nedenle diyorum ki Kapaklı’nın en önemli sorunu altyapı. Geldiğimden günden beri bunu dillendirmeye çalışıyorum. ‘’ dedi.

‘’4 YILIN SONUNDA ASFALTSIZ YER KALMAYACAK’’

Altyapı çalışmalarının tamamlanması ile yol yapım çalışmalarının başlayacağını belirten Mustafa Çetin, ‘’Allah’ın izniyle bu yaz malum süreç bittikten sonra Kapaklı’nın her yeri asfalt yapılacak. 4 yılın sonunda Kapaklı’nın asfaltsız yeri kalmayacak. Ancak patlaklar ve altyapı sorunları ile yeniden kazıldığında bu yollara yazık olacak. Bu nedenle TESKİ’nin ve Büyükşehir Belediyemizin altyapı sorununu biran evvel çözmesini istiyorum. Bu altyapı kapasitemizi kaldırmıyor. Şu anda vatandaşa evde kal dediğimiz süreçte üst katlara su çıkması sorunumuz var.’’ dedi.

‘’BU SİTEME HERKESİN DESTEK VERMESİ GEREKİYOR’’

Geçtiğimiz günlerde sosyal medya hesabında paylaştığı videoyla ilgili de açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Çetin, şunları söyledi; ‘’Geçen bir olay oldu bu olayda sabaha karşı birkaç telefon aldım ve Erbay Caddesi’ne gittim. Burada birkaç sitem yaptım, bu sitemi kendi adıma değil halkım adına yapıyorum. Bu siteme herkesin destek vermesi gerekiyor. Geçtiğimiz süreç kritik bir süreç, uzun vadeli su kesintileri sıkıntılar doğurabilir. Kadir Başkan her seferinde yapacağız diyor ama 2017 yılından beri bunu diyor. ‘2018 yılı Kapaklı yılı olacak’ dedi ve 2020 yılındayız. Bu sebeple herkesin bu konu üzerinde hassasiyetle durmasını istiyorum. Bu süreçte farklı farklı söylemler ve farklı farklı siyasi şovlar yapılıyor. Şu anda o dönemde değiliz. Zor bir süreçten geçiyoruz ve birlik beraberlik içerisinde oluşabilecek sıkıntılar için önlem almamız gerekiyor.’’

‘’ISITIP ISITIP GÜNDEME GETİRİYOR’’

Son olarak 2004 – 2019 dönemi Kapaklı Belediye Başkanı İrfan Mandalı’nın yaptığı açıklamalara cevap veren Başkan Çetin, ‘’Bildiğiniz üzere birkaç gün önce üç dönem belediye başkanlığı yapmış olan İrfan Başkanımızın ısıtıp ısıtıp gündeme getirdiği konuyu açıklığa kavuşturmak istiyorum. Ben hiçbir zaman mazeretlerin arkasına sığınmadım. Göreve geldiğimde ‘Bütün borçları asın’ dediler bunu istemedim. Borç bütün belediyelerde var. Önemli olan belediyenin gelir gider tablosunu dengelemek. Eğer tablom artı veriyorsa ben borcu öderim. Ben göreve geldiğimde bu tablo eksi bakiyeler veriyordu ben de tasarruflar uyguladım. İlk 1 yılın değerlendirmesinde şu anda başa baş geldiğimizi görüyorum. Gelir getirecek projelerle halkın belediyeden beklediği hizmetleri yapabilmek için çalışıyorum. ‘’ ifadelerini kullandı.

‘’KAPAKLI’YI TERK ETMESİNE GEREK YOK’’

Kapaklı Belediyesi’nin borcunun, Mandalı’nın iddialarının çok üstünde olduğunu da söyleyen Başkan Çetin, ‘’Sosyal medyadan verilen bilgiye istinaden bunu açıklamak elzem oldu. İstemedim, bunu siyasi bir polemik haline getirmeye çalışmadım. Ancak bugün Kapaklı Belediyesinin borcunu açıklamak zorunda kaldık. 31 Mart 2019 tarihi itibariyle belediyemizin borcu nedir Nurcan Hanım gelip bunu açıklayacak. Kendisi 7 yıldır finans müdürümüz. Kendisi bu konuda ‘hodri meydan’ dediği için açıklama yapıyoruz ve bunun siyasi bir malzeme olarak kullanılmaması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bunlar kamuoyunun kafasını karıştırıyor. Kendisinin de Kapaklı’yı terk etmesine gerek yok torunlarına baksın yeter. Şu anda 4 yıl sonrasının hesabını yapma zamanı değil.’’ diyerek konuşmasını noktaladı.

BORÇ 63 MİLYON 216 BİN 18 TL

Başkan Çetin’in konuşmalarının ardından Mali Hizmetler Müdürü Nurcan Sönmez söz alarak 31 Mart 2019’dan önce yapılan borçlarla ilgili bilgilendirme yaptı. Sönmez, 2018 yılı Aralık döneminden itibaren 4 aylık süreçte vergi borçları ve SSK borçlarının ödenmediğini söyledi. 31 Mart öncesi kamuya olan borçların tamamının 2 milyon 770 bin 58 TL olduğunu belirten Müdür Sönmez, ticari borçların ise 17 milyon 403 bin 924 TL olduğunu belirtti. Ayrıca belediyenin kredi borçlarının da olduğunu dile getiren Müdür Sönmez, kredilerden 2 tanesinin seçimlerin olduğu ay kullanıldığına dikkat çekti. Borçların tutarı ile ilgili bilgilendirme yapan Sönmez, 19 milyon 729 bin 763 TL bankalara borçlu olunduğunu söyledi. Son olarak yapımı devam eden hizmetlerin de borç tutarının 23 milyon 342 bin 272 TL olduğunu söyleyen Sönmez, genel borcun 63 milyon 246 bin 18 TL olduğunu belirtti.

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 21:20

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
turan güneşli
turan güneşli - 1 yıl Önce

ben konu dışı birşey sorcam ben size demokrat partiden aday olduğunuzda destekledim şuan dört maaş aldığınız yönünde haberler var doğrumu bu mustafa bey

Alaattin Altundağ
Alaattin Altundağ - 1 yıl Önce

15 yıldır CHP belediye si mandalı ne yaptı ki konuşuyor

cevat
cevat - 1 yıl Önce

yazık vAllahi borca bak yemiş batırmış belediyeyi

SIRADAKİ HABER

banner65