Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

“Ayçiçekte yerli ve milli duruş gerek!”

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, ayçiçeği ve ayçiçek yağında yaşanan sıkıntıların incelenmesi için TBMM’ye Araştırma Önergesi verdi.

“Ayçiçekte yerli ve milli duruş gerek!”

CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, ayçiçeği ve ayçiçek yağında yaşanan sıkıntıların incelenmesi için TBMM’ye Araştırma Önergesi verdi.

Türkiye’nin artık Moldova, Bulgaristan, Romanya, Rusya ve Ukrayna’dan bile ayçiçeği ve ayçiçek yağı ithal ettiğine vurgu yapan Aygun, “Kanola ve soya gibi ayçiçeğine de destek verilmeli. Ayçiçek üreticisine yönelik yetersiz destek, çiftçimizi tarımdan vazgeçiriyor, bu da ithalatı arttırıyor” dedi. 

İTHALATIN ARTIŞ EĞİLİMİNE DİKKAT ÇEKTİ

Ayçiçek ve ayçiçek yağı ithalatının sürekli artış eğiliminde olduğuna dikkat çeken Aygun, “Ayçiçek yağı, 2017 yılında 619 bin 115 ton, 2018 yılının ilk altı ayında 259 bin 346 ton ithal edilmiştir. Ayçiçek ise 2017 yılında 595.000 ton ithal edilmiş iken 2018 yılının sadece ilk altı ayında bu rakam 436 bin tona fırlamıştır!” ifadelerini kullandı.

“TARIM DESTEKLEME ORANLARINDA ARTIŞ YOK”

Aygun; 2018 yılında da ayçiçek için verilen tarımsal destekleme oranlarında artış olmadığını dile getirdi. 2017 yılı Tüketici Fiyatları Endeksi’nin yüzde 11,92; Üretici Fiyatları Endeksi’nin yüzde 15.47 düzeyinde olmasına rağmen ayçiçek üreticisine verilen desteğin sabit kaldığını söyleyen Aygun, “Sadece mazot desteğinde dönüme 2 TL artış uygulanmıştır. Oysa sadece gübre ve mazotta yıllık fiyat artışı yüzde 25’in üzerindedir” dedi.

‘’ÇİFTÇİMİZ GEÇİM SIKINTISI ÇEKMEKTEDİR’’

Aygun, açıklamasında şu ifadelere de yer verdi; “Ayçiçek üreten bir çiftçimiz; 2018 yılı için dönümüne 19 TL mazot desteği, 4 TL gübre desteği, 0,8 TL toprak analiz desteği alacaktır. TÜİK verileri ışığında; bir çiftçi ortalama olarak dönümüne 264 kilogram ayçiçek almaktadır. Ayçiçekte alınan fark ödemesi desteği her dönüm için 105.6 TL’dir. Üretici fiyatları yüzde 15 artarken, destek artışı yüzde 1,5’ta kalmıştır. Oysa sadece gübre ve mazotta yıllık fiyat artışı yüzde 25’in üzerindedir. Çiftçimiz son 3 yıldır girdilerdeki artışa rağmen, destekleme oranlarının yetersizliği nedeniyle geçim sıkıntısı çekmektedir. Ayçiçeğe; devlet tarafından 1,7-1,9 TL/kg aralığında fiyatlama yapılmaktadır.  1 Ağustos 2018 tarihinden itibaren, ayçiçekte gümrük vergisi oranı yüzde 13’den yüzde 27’ye, ayçiçek yağı gümrük vergisi yüzde 23’den yüzde 36’ya çıkarılmıştır.’’

“ÇİFTÇİMİZ ÜRETİMDEN SOĞUYOR!”

Ayçiçek üreticisine yönelik yetersiz destek yapıldığını belirten CHP Tekirdağ Milletvekili İlhami Özcan Aygun, “Bu yüzden de  ayçiçek ve ayçiçek yağı ithalatıı her geçen gün arttırmaktadır. İthalat her yıl olduğu gibi hasat zamanında da devam edecektir. Bu durum maalesef ayçiçek üreticisini mağdur edecektir.  Tarım ve Orman Bakanlığı’nın kanola, soya ve aspir üretimi için uyguladığı sözleşmeli üretim modeli ayçiçek için de uygulanmalı, girdi üretim değerleri dikkate alınmalıdır” sözlerini kaydetti.

‘’YERLİ VE MİLLİ TARIM ÜRETİMİNE TEŞVİK YAPILMALI’’

Türkiye’nin ayçiçekte dışa bağımlı olmaktan kurtulması gerektiğinin altını çizen Aygun, şöyle devam etti: “Cari açığımızın giderek arttığı süreçte yerli ve milli tarım üretimine dönük teşvik politikaları hem vatandaşımızı, hem çiftçimizi memnun edecek, hem ekonomimize büyük katkılar sağlayacaktır. İthalata dayalı tarım politikaları, ülkemizi bataklığa sürüklemektedir. Tarım ve Orman Bakanlığı tarım sektörünü özel şirket mantığı yönetmekten derhal vazgeçmelidir.”

Güncelleme Tarihi: 28 Ağustos 2018, 22:50

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
mağdur üretici
mağdur üretici - 2 yıl Önce

yerli ve milli ekeceğizde kurum sözleşmeli kendi ürettirdiği toğumdan üretilen ayçiçeğini almamaya çalışıyor sırf bazı koop başkanlarının egosu yüzünden sayın milletvekilim bu konuya bir el atsanız

Yerli ve milli duruş
Yerli ve milli duruş - 2 yıl Önce

Cerkezkoy Yağlı tohumlar kooperatifi başkanı kendi kurumunun tohumunu ektirtmemek için her türlü zorluğu öne sürüyor biz kurumunun markasına sahip çıkmaya çalışıyoruz başkan ve müdür tohumu ekmek isteyenleri vaz geçirmek için her yolu deniyor üstelik başkan sizin partinizin mensubu adı bakalım geçir eşeği sudan

SIRADAKİ HABER

banner65