Alkaya: “Gün esnafımıza sahip çıkma günüdür”

Esnafa destek çağrısında bulunan İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, “Gün esnafımızın yanında olma günüdür” dedi.

Alkaya: “Gün esnafımıza sahip çıkma günüdür”

Kapaklı Gazetesi - Pandeminin ardından normalleşme sürecine girerken bir basın açıklaması gerçekleştiren İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, küçük esnaflara destek çıkılması gerektiğini belirtti.

Sosyal mesafe kurallarına uyulması uyarısında bulunan İYİ Parti Tekirdağ İl Başkanı Sertaç Alkaya, “Tüm dünyayı kasıp kavuran korona virüsü salgınında bugün ülkemizde normalleşme süreci başlıyor. Salgınla mücadele kapsamında ülkemizde binlerce işletme, iş yeri AVM gibi yerler kapalıydı. Ayrıca hafta sonları ve resmi tatillerde sokağa çıkma yasağı uygulanıyordu. Bugün itibarıyla başlayan normalleşme ile birlikte bu yasaklar kalkacak ve işletmeler de açılacak. Öncelikle tüm esnaflarımıza hayırlı olsun. Vatandaşlarımız bugünden itibaren sosyal mesafe ve maske kuralına dikkat ederek hayatlarını yeni normale göre ayarlayacaklar” dedi.

‘‘KÜÇÜK ESNAF KAPISINA KİLİT VURDU’’

Esnafın zor günler geçirdiğini ifade eden Alkaya, “21 Mart’ta yayınlanan genelge kapsamında lokantacı, berber, kuaför, tuhafiyeci esnafımız başta olmak üzere, birçok esnafımızın ekmek teknesi iki buçuk aydan fazla süredir kapalı. Dükkanların kısa süreli kapalı olması salgının önlenmesi adına doğru bir karardı. Ama zorunluluk nedeniyle iş yerleri kapanan esnaf ile onların yanında çalıştırdığı ustası, çırağı, kalfası, askıcısı hayatlarını idame ettiremeyecek noktaya geldi. Salgın nedeniyle alınan tedbirler kapsamında Türkiye genelinde 250 bin, ilimizde ise binlerce küçük esnaf işletmesinin kapısına kilit vurdu” diye konuştu.

‘’BİRÇOK ESNAF KREDİ KULLANAMADI’’

Esnafa kredi için sıfır borçluluk istenildiğini belirten Alkaya, “Bu sürede fatura, kira, elektrik su gibi ödemeler için bankalara başvuran esnafımızdan kredi için ağır şartlar ve adeta ‘sıfır’ borçluluk istendi. Bu şartları sağlamak çok zordu. Dolayısıyla birçok esnafımız kredi kullanamadı. Masraflarını karşılamak için aile büyüklerinden veya arkadaşlardan borç alarak hayatiyetini sürdürmeye çalıştılar. Bankalardan kredi alamayan esnafımız sadece kısa çalışma ödeneğine başvurabildi. Bankalardan kredi alabilen durumdaki esnafımız da aldıkları kredi ile ilgili başta kira, faturalar, elektrik, su gibi ödemelerini yaptılar. Fakat esnafımız hala çok kaygılı. Haziran ayından itibaren esnek çalışmanın sona ermesi ile İktidarın ‘Ekonomik Kalkan’ olarak açıkladığı destek paketi kapsamında, daha önce ertelenen vergi ve SGK primleri de hazirandan itibaren yeniden ödenmeye başlanacak.. Ayrıca ekim ayında ise hem o ayın hem de ertelenen dönemin vergi ve primleri ödenecek olması esnafımızı derinden kaygılandırmaktadır” ifadelerini kullandı.

‘‘2021 YILINDAN İTİBAREN BORÇLAR YAPILANIRILMALI’’

Esnafa destek için önerilerini sıralayan Alkaya, “Çünkü esnafımız işyerlerini bugün açıyorlar ama virüs nedeniyle yarım kapasite çalışmak durumundadırlar. Dolayısıyla esnafımızın Pandemi öncesindeki performansa ulaşmaları uzun zaman olacaktır. Esnafın hasarı dışarıdan göründüğünden çok daha fazla olmuştur. Esnafımız dükkanını açtığı günden itibaren borç ödemesini beklenmemelidir. Esnafımızın borçlarını ödemesi için borçları 2021 yılından itibaren ödenmeye başlanacak şekilde yeniden yapılandırılmalıdır” sözlerini kaydetti.

‘’ESNAFIMIZ KARA GÜNLER GEÇİRİYOR DESTEK VAKTİ’’

Alkaya, “Yine Pandemi sürecinde esnafımızın, hayatımızda ne kadar önemli olduğudur. Esnafımız bize aile bireylerimiz kadar yakın insanlar, zor zamanımızda, kötü günümüzde hep yanımızda oldular. Cebimizde para olmasa bile hep işimizi gördüler. Şimdi esnafımız kara günler geçiriyor, sıkıntılı bir süreç içindeler. Sadece kendileri değil, her birinin yanında çalıştırdığı 3,4 kişilik aileleri olduğu düşünüldüğünde on binlerce Tekirdağlı esnafımız kara günlerden geçiriyor. Bizler onların yanında olmalıyız. Gün esnafımızın yanında olma günüdür” diye sözlerini tamamladı.

Güncelleme Tarihi: 01 Haziran 2020, 13:20

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65