Başkan Erkiş, haberimizin ardından soruşturma başlattı

Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş, “Saray Belediyesi, başıboş hayvanları Kapaklı’ya bırakıyor iddiası” başlıklı haberimizin ardından konuyla ilgili belediye içinde soruşturma başlattı.

Başkan Erkiş, haberimizin ardından soruşturma başlattı

Kapaklı Gazetesi - Saray Belediyesine bağlı bir personelin Kapaklı’ya başıboş sokak hayvanlarını bıraktığına dair yaptığımız haberin ardından, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’in belediye içinde konuyla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

NE OLMUŞTU?

Geçtiğimiz günlerde Saray Belediyesine ait resmi bir aracın, ilçedeki 4 sahipsiz köpeği Pınarça – Safaalan arasındaki ormanlık bir alana bıraktığı iddia edildi. Hayvanseverlerin iddiası, gazetemiz aracılığı ile yetkililere duyuruldu. “Saray Belediyesi, başıboş hayvanları Kapaklı’ya bırakıyor iddiası” başlıklı haberin ardından Saray Belediyesi ve Saray Pati Dostları Derneği, harekete geçti.

“BAŞKAN ERKİŞ SORUŞTURMA BAŞLATTI”

Konuyla ilgili yazılı basın açıklaması yayımlayan Saray Pati Dostları Derneği Başkanı Nazan Pektaş, Saray Belediye Başkanı Özgen Erkiş’in konuyla ilgili belediye içerisinde soruşturma başlattığını açıkladı. Dernek Başkanı Pektaş tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “Saray Belediyesi resmi plakalı araçla sokak hayvanlarını Kapaklı sınırları içinde kalan ormanlık alana atıyor” haberi sosyal medyaya düştüğü an itibarı ile konunun takipçisiyiz. Belediye Başkanımız Özgen Erkiş ile dernek olarak yaptığımız görüşme sonucunda kendisinin de konudan sosyal medya aracılığı ile haberdar olduğunu ve belediye bünyesinde konu ile ilgili soruşturma başlattığını öğrendik. Türkiye’nin pek çok yerinden duyduğumuz, şahit olduğumuz sokak hayvanlarına zulüm edilen şehirlerden ve Belediyelerden biri olarak anılmak Saray Halkını ve derneğimizi derinden üzmüştür. Bu vahim olayın tekrarının yaşanmaması en büyük temennimizdir.”

"SARAYLI HAYVANSEVERLER BÖYLE BİR HİZMETİN BEKLENTİSİ İÇERİSİNDEDİR"

Hayvan haklarına dair hatırlatmalarda bulunan Pektaş, “Bir kez daha hatırlatmak isteriz ki mevcut 5199 nolu yasa hayvanların rahat yaşamlarını ve hayvanlara iyi ve uygun muamele edilmesini temin etmek, hayvanların acı, ıstırap ve eziyet çekmelerine karşı en iyi şekilde korunmalarını, her türlü mağduriyetlerinin önlenmesini sağlamak için çıkarılmıştır ve İç İşleri Bakanlığı yasanın uygulanması ve takibinden Mevcut Belediyeleri, il, ilçe Tarım ve Orman Müdürlüklerini, Valilikleri ve kaymakamlıkları sorumlu kılmıştır. Belediyeler bünyelerinde kuracakları Rehabilitasyon merkezleri ile kısırlaştırma, aşılama, paraziter ve bulaşıcı hastalıklara karşı sokak hayvanlarına tedavi uygulamak ve hastalıkları süresince kalacakları yeri temin etmek ve tedavisi biten sahipsiz hayvanları aldıkları noktaya bırakmak zorundadır ve aksi uygulamalar suçtur. Artık Saray Belediyesinin de daha fazla geciktirmeden kısırlaştırma ve tedavi yeteneği olan bir veterineri kendi bünyesine kazandırmasının, uygun şartları sağlamasının vakti çoktan gelmiş ve geçmiştir. Dernek olarak elbette belediyemizin maddi zorluklarının farkındayız ancak Kapaklı belediyesinin bu tedavileri mevcut veterinerleri ile çıkma bir konteyner içinde yaptığı ve aynı şekilde Ergene Belediyesinin ruhsatlı kısırlaştırma ve tedavi merkezinin de konteynırlardan oluştuğu da bir gerçektir. Saray halkı ve Saraylı hayva severler belediyemizden böyle bir hizmetin beklentisi içindedir.” dedi.

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2021, 18:07

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65