‘’Yaşlılar toplumsal yaşama aktif olarak katılmalı’’

Kapaklı İlçe Sağlık Müdürlüğü, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yayımlanan mesajda ‘’ Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir.’’ Denildi.

‘’Yaşlılar toplumsal yaşama aktif olarak katılmalı’’

Kapaklı Gazetesi - Kapaklı İlçe Sağlık Müdürlüğü, 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü dolayısıyla bir mesaj yayımladı. Yayımlanan mesajda ‘’ Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir.’’ denildi.

Yaşlıların toplum için önemine dikkat çekmek amacıyla 1 Ekim tarihi dünya çapında her yıl Yaşlılar Günü olarak kutlanıyor. Anlamlı günle ilgili bir mesaj yayımlayan Kapaklı İlçe Sağlık Müdürlüğü, ‘’Doğum oranlarının düşmesi ve teknolojik gelişmelerin sağlık hizmetlerinde etkili kullanımı, bilinçli beslenme ve hareketli yaşam, ortalama yaşam beklentisinin uzamasına ve yaşlı nüfusun toplam nüfus içerisindeki payının artmasına olanak sağlamıştır. Yaşlı nüfus artış hızına paralel olarak yaşlılık ve yaşlı sağlığı konularında farkındalık yaratmak amacıyla tüm dünyada 1 Ekim Dünya Yaşlılar Günü olarak anılmaktadır.’’ İfadelerini kullandı.

‘’DEVLET OLARAK ÖNCELİKLİ GÖREVİMİZ’’

Yaşlıların topluma katılımının arttırılması gerektiğine dikkat çeken yetkililer, ‘’Yaşlılarımızın toplumsal yaşama aktif olarak katılmalarını, sosyal, kültürel ve ekonomik haklara sahip ve kimseye muhtaç olmadan yaşamalarını sağlamak, kişi, kurum ve devlet olarak öncelikli görevimizdir. İnsanlarda görülen pek çok hastalığın ilerleyen yaşla birlikte arttığı bilinmektedir. Yaşlılıkta daha iyi ve kaliteli bir yaşam için bu sağlık sorunlarından korunmak gereklidir.  Korunmak için başlıca üç ilke;  Yeterli ve dengeli beslenme, doğru fiziksel aktivite ve egzersiz yapma, alkol ve sigara kullanımından uzak durma.’’ dedi.

Güncelleme Tarihi: 01 Ekim 2019, 18:01

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3