Tekirdağ Tabip Odası’ndan aşı olmayanları endişelendiren açıklama

Tekirdağ Tabip Odası tarafından koronavirüs ve aşı ile ilgili yapılan basın açıklamasında, beklenen pikin aşılanmayanların pandemisi olacağı ifade edildi.

Tekirdağ Tabip Odası’ndan aşı olmayanları endişelendiren açıklama

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ Tabip Odası tarafından koronavirüs ve aşıyla ilgili basın açıklaması gerçekleştirildi. 

"AŞI OLMAMA DURUMUNUN ÖZGÜRLÜKLE BİR İLİŞKİSİ YOKTUR"

Tekirdağ Tabip Odası İşçi Sağlığı ve İşyeri Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Didem Gediz Gelegen yaptığı açıklamada, "Aşı tedirginliği ve aşı karşıtlığı birbirinden farklı kavramlardır. Aşılara yönelik tedirginliğin üstesinden bilimsel bilgiyi kamusallaştırarak, yaygınlaştırarak gelebiliriz. Aşı karşıtlığı, felsefi anlamda, bilerek ve isteyerek kötülük yapma hali olarak tanımlanabilir. Meslektaşlarımızı bu kötülüğe ortak olmamaya davet ediyoruz. Aşı olmama durumunun özgürlükle bir ilişkisi yoktur, zira özgürlük kavramının içinde bireyin kendisine ve topluma sorumluluğu bulunmaktadır. Her gün literatüre Covid-19 ve aşılar hakkında yeni araştırma sonuçları eklenmektedir. Bu anlamda bilimsel bilginin kamu sağlığı kurumları ve sağlık çalışanları tarafından doğrudan çalışanlara ve halka iletilmesi çok kıymetlidir. Kamunun bu bilginin yaygınlaştırılmasında da sorumluluğu bulunmaktadır." dedi.

"ÖNÜMÜZDEKİ PİK AŞI OLMAYANLARIN PANDEMİSİ"

Temmuz ve Ağustos ayında aşılanma sürecinin çok önemli olduğuna dikkat çeken Varol, "1 Temmuz itibariyle, Türkiye genelindeki günlük vaka sayısının 5 binin altına düşmesi ardından 20 gün kadar kısa süre içinde vaka sayılarının 8 binin üzerine çıkması endişe verici diyorduk. Eğer süreç iyi yönetilemez ve vaka sayıları bu hızla devam ederse eylül ve ekim aylarında dördüncü pik ile karşı karşıya kalabiliriz diyorduk. Bugün itibariyle vaka sayısı 30 binlere yaklaştı, vefat eden yurttaşlarımızın sayısı 124'e erişti. Virüse hala inanmayanlar var. Artık önümüzdeki pikte, aşı olmayanların pandemisi olarak adlandırılabileceğini konuşuyoruz maalesef. Aşılanmaya karşı bir tereddüt var. Yan etkilerle ilgili bir tereddüt var. Kulaktan dolma bilgilerle değil, doğru bilgilerle hareket edelim. Arkadaşımızın, eşimizin, dostumuzun yaşadıklarıyla değil, bilim insanlarının açıklamalarıyla hareket edelim. Aşılananlar, aşılanmayanlara göre şanslı. Sosyal medyada da paylaşılıyor. Bir yoğun bakım araştırması aşılıların yoğun bakımda olmadığı, aşısızların ve gençlerin korona virüsten yoğun bakımda oldukları yönünde. Dolayısıyla pek çok bilimsel araştırmada da ortaya konulduğu gibi. Hastanede yatma, hastalığın ağır seyretmesi, yoğun bakım ihtiyacı duyma, hatta ölüm riski aşı olmayanlarda fazla. Tekirdağ'da ve ülke genelinde insanlarımızı, 'kaygı duyma aşı ol', 'tedirgin olma, aşı ol', 'tereddüt etme aşı ol' ifadelerini de kullanarak sürekli bilgilendiriyoruz." açıklamalarında bulundu.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2021, 17:52

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
YORUMLAR
Vedat Oğuz
Vedat Oğuz - 2 ay Önce

Bide verilen haplardan ölenleri açıklayın tabi erkekseniz

SIRADAKİ HABER

banner65