Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

"Sağlıklı beslenin, alkol kullanmayın"

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, 29 Eylül Dünya Kalp Günü dolayısıyla yaptığı yazılı basın açıklamasında vatandaşları alkol ve sigara gibi zararlı alışkanlıklara karşı uyardı.

"Sağlıklı beslenin, alkol kullanmayın"

Kapaklı Gazetesi - 29 Eylül Dünya Kalp Günü münasebetiyle bir basın açıklaması yapan Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, ‘’ Sağlıklı beslenin, düzenli fiziksel aktivite yapın, tütün ve tütün ürünleri kullanmayın, alkol kullanmayın.’’ uyarılarında bulundu.

Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü’nün açıklamasında Türkiye Kronik Hastalıklar ve Risk Faktörleri Sıklığı Çalışmasındaki istatistiklere de değinildi. Yapılan açıklamaya göre 15 yaş üstü bireylerde kronik kalp hastalıklarının sıklığının yüzde 12,7 ve TURDEP II Çalışmasında Hipertansiyon oranının yüzde 30 olarak bulunduğu belirtilerek; “Bu çalışmalar doğrultusunda ilimizdeki hipertansiyon hastası sayısının 316 bin, 15 yaş ve üzeri nüfusta kronik kalp hastası sayısının ise 105 bin civarında olduğu tahmin edilmektedir” denildi.

‘’HER İKİ ÖLÜMDEN BİRİ KALP HASTALIKLARI KAYNAKLI’’

Kalp ve damar hastalıklarındaki ölüm oranlarının arttığını belirten yetkililer; “Kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümlerin artarak, 2030 yılında 22,2 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Türkiye’deki ölümlerin yüzde 86’sı çoğunlukla kalp damar hastalıkları, diyabet, kanserler, kronik solunum yolu hastalıkların oluşturduğu bulaşıcı olmayan hastalıklar kaynaklıdır. Türkiye’de tüm yaş grupları için değerlendirildiğinde her iki ölümden biri kalp damar hastalıkları kaynaklıdır ve bu erken ölümlerin yüzde 80’i önlenebilir niteliktedir. Davranışsal risk faktörleri yani; sağlıksız beslenme, yetersiz fiziksel aktivite, tütün kullanımı ve alkol kullanımı koroner kalp hastalığının yüzde 80’inden sorumludur. Kardiyovasküler hastalıkların çoğu risk faktörleriyle mücadele edilerek engellenebilir. Risk faktörlerinin kontrolü ile kalp ve damar hastalığı görülme sıklığının yarıya indirilebileceği bildirilmektedir.’’ dedi.

‘’OBEZİTE VE STRES HASTALIKTA BELİRLEYİCİ FAKTÖRLER’’

Obezite ve stresin kalp rahatsızlıklarının başlıca nedeni olduğunu söyleyen yetkililer, ‘’Sağlıksız beslenme ve yetersiz fiziksel aktivite etkisiyle bireylerde kan basıncında yükselme, kan şekeri yüksekliği, kan lipidlerinde yükselme, fazla kilo veya obezite görülür. Sosyal ekonomik faktörler ve kültürel değişiklikler (küreselleşme, şehirleşme) toplumun yaşlanması, stres, herediter faktörler kardiyovasküler hastalıkların diğer belirleyicileridir. 40 yaş üstü her birey için kardiyovasküler riskin hesaplanması ve varsa davranışsal risk faktörlerine uygun müdahaleler ile kalp krizi, inme, kalp yetmezliği ve diğer komplikasyonların gelişmesini önleyebilecek tedbirlerin alınması önerilir. Her bir bireyin kalp ve damar hastalıklarına yol açan davranışsal risk faktörleri ile ilgili farkındalığının artırılması ve hasta olmamak için riskli davranışlarını olumlu davranışlara değiştirmesi için teşvik edilmesi gerekmektedir.” İfadelerini kullandı.

‘’TÜTÜN VE ALKOL KULLANMAYIN’’

Kalp ve damar hastalıklarından korunmak için tavsiyelerin de verildiği açıklamada; Sağlıklı beslenin, düzenli fiziksel aktivite yapın, tütün ve tütün ürünleri kullanmayın, alkol kullanmayın, kardiyovasküler riskinizi öğrenin, kilolu veya obez olup olmadığınızı öğrenin, kan basıncınızı öğrenin, kan şekerinizi öğrenin, kan lipidlerinizi öğrenin. Pnömokok ve grip aşısını hekiminizin önerisine uygun olarak yaptırmayı ihmal etmeyin. Hekiminizin verdiği diğer sağlıklı yaşam önerilerine uyun. Bilindiği gibi korona virüsten etkilenecek riskli gruplar arasında kronik hastalıklardan kalp damar hastalıkları ilk sırada yer almakta, hastalık bu kişilerde daha ağır seyretmekte ve daha ölümcül olabilmektedir. Bu nedenle kalp ve damar hastalıkları olan hastalarının bu dönemi olabildiğince az etkilenerek geçirmeleri için ilaçlarını düzenli almaları önem arz etmektedir. Ayrıca tüm toplumda olduğu gibi kalp hastaları da hijyen stratejileri ve kişisel koruyucu ekipman kullanımı hakkında; Dünya Sağlık Örgütü ve Sağlık Bakanlığımızın enfeksiyon kontrolü önerilerine uymalıdırlar” denildi.

Güncelleme Tarihi: 28 Eylül 2020, 17:46

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner3