Türkiyenin En Büyük Bayan Portalı ataşehir escort Sitesi..

"Erken tanı ve tedavi hayat kurtarır"

Kapaklı İlçe Sağlık Müdürlüğü, 15 Eylül Dünya Prostat Günü vesilesiyle bir basın açıklaması yayınladı. 

"Erken tanı ve tedavi hayat kurtarır"

Kapaklı İlçe Sağlık Müdürlüğü, 15 Eylül Dünya Prostat Günü vesilesiyle bir basın açıklaması yayınladı. 

Kapaklı İlçe Sağlık Müdürlüğü tarafından toplumda prostat kanserine karşı farkındalık oluşturmak için yayınlanan açıklamada, şu ifadelere yer verildi;

‘’Prostat, erkek üreme sisteminin parçası olan bir salgı bezidir. Mesanenin (idrar kesesi) altında yer alır. Prostatı oluşturan hücrelerin kontrolsüz çoğalması sonucu prostat kanseri gelişebilir. Ülkemizde ve dünyada, erkeklerde akciğer kanserinden sonra ikinci sıklıkla en sık görülen kanser prostat kanseridir.

‘’YAŞ İLERLEDİKÇE RİSK ARTMAKTADIR’’

Prostat kanserinin kesin nedenleri bilinmemekle birlikte: Yaş ilerledikçe risk artmaktadır. Birinci derece akrabasında (baba, erkek kardeş, abi) prostat kanseri görülenlerin bu kansere yakalanma riski diğer insanlara göre iki kat daha yüksektir. Doymuş yağlardan (hayvansal gıdalarda bulunan yağlar, tereyağı, margarin, iç yağı, kuyruk yağı) ve kırmızı etten zengin, sebze-meyveden fakir beslenme alışkanlığı prostat kanseri riskini arttırabilmektedir.

‘’PROSTAT KANSERİ HİÇBİR BELİRTİ VERMEZ’’

Prostat kanseri erken evrede hiçbir belirti vermez. Kanser dokusu büyüdükçe şu şikayetlere yol açabilir; Sık idrara çıkma, gece idrara kalkma, kesik kesik idrar yapma, Zor idrar yapma, Ağrılı idrar yapma, Kanlı idrar, Kanlı meni. Bu şikayetlerin olması prostat kanseri olduğunu göstermez ama bir ipucu olabilir. Bu yakınmalardan en az biri olduğunda, üroloji (bevliye) uzmanına başvurulmalıdır.

‘’ERKEN TANI HAYAT KURTARIR’’

Prostat kanseri erken tanı konulabilen ve tedavi edilebilen bir hastalıktır. Erkeklerin 50 yaşından itibaren, birinci derece akrabasında prostat kanseri görülenlerin de 40 yaşından itibaren üroloji uzmanına düzenli muayene olması erken tanı konulması açısından önemlidir. Hastalığın evresine ve özelliklerine göre farklı tedavi seçenekleri mevcuttur. Kişinin belirli aralıklarla izlenmesi, prostatın tamamının ameliyatla çıkarılması veya ışın tedavisi (radyoterapi) erken evrelerde uygulanabilir. Hormon tedavisi veya ilaç tedavisi (kemoterapi) diğer evrelerde gerekli görülebilir. Erken tanı ve tedavi hayat kurtarıcıdır.

‘’BESLENME ALIŞKANLIKLARI KANSER RİSKİNİ AZALTIR’’

Tüm kanserlerde olduğu gibi; sağlıklı (sebze ve meyveden zengin) beslenme alışkanlıkları, fiziksel aktivite yapma (yürüme, koşma, bisiklete binme, yüzme gibi), sağlıklı kiloda olma ve bu kiloda kalma prostat kanseri riskini azaltabilir. Aile hekimine danışılarak sağlıklı kiloda olunup olunmadığı öğrenilebilir. Özellikle birinci derece akrabalarında prostat kanseri görülenler yüksek risk altında olduğundan 40 yaşınızdan itibaren düzenli olarak üroloji hekiminize giderek muayene olmalıdırlar.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2018, 14:34

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65