Dünyada her 10 kişiden 3’ü hipertansiyon hastası

17 Mayıs Dünya Hipertansiyon Günü dolayısıyla açıklama yapan Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, dünyada her 10 kişiden 3’ünün hipertansiyon hastası olduğunu hatırlattı.

Dünyada her 10 kişiden 3’ü hipertansiyon hastası

Kapaklı Gazetesi - Tekirdağ İl Sağlık Müdürlüğü, dünyada en sık hastalık olarak görülen ve küresel bir halk sağlığı olarak bilinen hipertansiyon hakkında bilgilendirmede bulundu.

Yapılan bilgilendirmede hastalığın belirtileri ve korunma yöntemleri şöyle açıklandı; “Kalp hastalıkları, inme, böbrek hastalığı, erken ölüm ve yeti yitimi gibi durumlarla yakından ilişkilidir. Dünyada on kişiden yaklaşık 3’ünün tansiyonunun yüksek olduğu bilinmektedir. Hastaların yüzde 50’si durumlarından tamamen habersiz iken haberdar olanların bir kısmı ise herhangi bir şey yapmamaktadır. Yüksek tansiyon önlenebilir ve tedavi edilebilir bir hastalık olup mutlaka hekim tarafından takip edilmelidir. Hipertansiyon, uzun süre belirti vermeden böbrek, beyin, kalp ve damar sistemine hasar vermesi nedeniyle “sessiz düşman” olarak da anılmaktadır. Kan basıncının yüksek olduğunun belirlenebilmesi için belli aralıklarla ölçtürülmesi gereklidir. Dünya Hipertansiyon Günü kapsamında her yıl düzenli olarak toplum ve sağlık çalışanları için eğitim ve farkındalık toplantıları düzenlenmekte ve bir tema vurgulanmaktadır. Bu yılın teması da “Tansiyonunu Kontrol Altına Al Daha Uzun Yaşa” olarak belirlenmiştir

HİPERTANSİYON NEDİR?

Kan dolaşımı için damarlarımızda gerekli olan kan basıncının normalden fazla olmasıdır.

HİPERTANSİYONUN EN SIK RASTLANAN BELİRTİLERİ NELERDİR?

Baş dönmesi, baş ağrısı, kalp ağrısı, kulak çınlaması, nefes darlığı, çift veya bulanık görme, burun kanamaları, düzensiz kalp atışlarıdır.

HİPERTANSİYONUN NEDENLERİ NELERDİR?

Yüksek tansiyonun birden fazla nedeni olabilir. Bu nedenler kalıtım, cinsiyet, şeker hastalığı, şişmanlık, sigara ve alkol kullanımı, stres, yetersiz fiziksel aktivite, aşırı tuz kullanımı, sağlıksız beslenme alışkanlıkları ve yaşlılıktır. Bazen bir hastalığa bağlı olarak görüldüğü gibi gebelikte de tansiyon yüksekliği gelişebilir.

HİPERTANSİYON HER YAŞTA GÖRÜLEBİLİR Mİ?

Evet! Yetişkin bireylerde görüldüğü gibi çocuklarda da yüksek tansiyon görülebilir. Çocuklarda yüksek tansiyonun birçok nedeni olabilir. Üç yaşından itibaren tüm muayenelerinde çocukların tansiyonunu ölçtürünüz.

HİPERTANSİYON NEDEN TEHLİKELİDİR?

Yüksek tansiyon kontrol altına alınmazsa inme, kalp krizi, kalp hastalığı, böbrek yetmezliği, bilinç bozukluğu, körlük ve damarlarda anevrizma oluşmasına neden olmaktadır.

HİPERTANSİYONUN GELİŞİMİ NASIL ÖNLENEBİLİR?

Tütün ve alkol kullanılmaması, sağlıklı beslenme, düzenli egzersiz, tuz tüketiminin azaltılması, fazla kilo veya şişmanlık varsa kilo verilmesi yüksek tansiyonun kontrol altına alınması için yeterli olabilir. Eğer yeterli olmazsa hekim kontrolünde ilaç başlanabilir.

HİPERTANSİF BİREYLERİN DİKKAT ETMESİ GEREKEN KONULAR NELERDİR?

•Tütün ve alkol kullanımından vazgeçmeli,

•Sağlıklı beslenmeli,

•Fazla kilolu/obez ise kilo vermeli,

•Tuz kullanımını azaltmalı,

•Düzenli muayene ve tetkiklerle hastalığın takibine önem vermeli,

•İlaçlarını önerilen dozda ve sürede, aksatmadan kullanmalı,

•Kan basıncını düzenli izlemeli/ izlenmesini sağlamalı.

•Maske-Mesafe-Hijyen kurallarına uyarak düzenli fizik aktiviteleri yapmalıdır.”

Güncelleme Tarihi: 17 Mayıs 2021, 23:06

Furkan Bolat

Editör


İletişim Hesapları
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner65